Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sanepid wyjaśnia sprawę zatrucia na obozie w Zalesiu. Nadzorem epidemiologicznym objęto 91 osób z Warmii i Mazur

Warmińsko-Mazurski Inspektor Sanitarny wyjaśnia sprawę zatrucia pokarmowego na obozie harcerskim w Zalesiu w Małopolsce. Uczestnikami obozu byli w większości harcerze z Warmii i Mazur.

Jak podała  rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Elżbieta Łabaj, nadzorem epidemiologicznym objęto 91 osób z województwa warmińsko-mazurskiego. Spośród nich zachorowały 54 osoby, w tym 7 z Olsztyna, 2 z Lidzbarka Warmińskiego, 1 z Elbląga. Do szpitala trafiło 8 osób.

Pierwsze objawy chorobowe wystąpiły jeszcze w czasie pobytu na obozie, czyli 3 sierpnia. Druhowie skarżyli się na bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunkę, mieli też podwyższoną temperaturę. Początkowo jako źródło zatrucia typowano pastę jajeczną, ale z późniejszych ustaleń wynikało, że objawy choroby wystąpiły jeszcze przed jej zjedzeniem.

Na próbkach pobranych od uczestników obozu specjaliści sanepidu w Elblągu wyhodowali Salmonellę Enteritidis. Przebieg tej choroby jest dość łagodny u większości ludzi, mija po trzech, czterech dniach. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ chory może stać się nosicielem. Dlatego specjaliści zalecają w takich przypadkach picie dużej ilości płynów, przyjmowanie probiotyków oraz bezwzględne stosowanie zasad higieny – wyjaśniła Elżbieta Łabaj.

Autorka: Agnieszka Libudzka (PAP)
Redakcja: Ł.Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zatrucie, badania, Zalesie
Wykorzystają m.in systemy cebernetyczne. W Miłomłynie powstanie jedno z najnowocześniejszych centrów badawczych w Europie

  Jest szansa na poprawę zdrowia i komfortu życia chorych na padaczkę. W Miłomłynie wkrótce powstanie nowoczesne centrum badawcze, w którym lekarze będą opracowywać nowe leki...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV