Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Schola Węgajty o trzech zbożnych młodziankach

Fot. Fotolia

17 sierpnia oglądała ich olsztyńska publiczność, dwa tygodnie temu belgradzka. Schola Węgajty oraz serbski chór im. Moiseya Petrovicha z Belgradu wykonują wspólnie jedyny zachowany do naszych czasów średniowieczny dramat liturgiczny tradycji bizantyjskiej, czyli „Oficjum o trzech zbożnych młodziankach w piecu ognistym”.

Schola Teatru Węgajty związana z naszym regionem, a związani z nią ludzie wywodzą się z kilku europejskich krajów. Działają od ponad 20 lat i  rekonstruują dawne dramaty liturgiczne.
O historii oficjum, o pracy nad nim i o sztuce odczytywania zapisu muzycznego sprzed wielu wieków opowiada Johann Wolfgang Niklaus – aktor, śpiewak, reżyser, etnolog, założyciel i kierownik artystyczny Scholi Teatru „Węgajty”.

O „Oficjum o trzech zbożnych młodziankach w piecu ognistym”, czyli o jedynym zachowanym do naszych czasów średniowiecznym dramacie liturgicznym  tradycji bizantyjskiej opowiada Johann Wolfgang Niklaus -założyciel i kierownik artystyczny Scholi Teatru „Węgajty”.

Premiera oficjum w wykonaniu chór im. Moiseya Petrovicha z Belgradu i scholi Węgajty odbyła się 17 sierpnia w olsztyńskiej Cerkwi Greckokatolickiej w Olsztynie.

 

Autor: A. Kulik
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Małe Ojczyzny
Paweł Oleszczuk i jego mała ojczyzna – Czarny Kierz

„Mieszkam tu nie dlatego, że mieszkałem tu kiedyś lub moja żona czy rodzina kiedykolwiek mieszkała, tylko dlatego, że zamieszkałem. A zamieszkałem - zamieszkaliśmy - bo mogliśmy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV