Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bunkry ukryte pod Spychowem otwarte dla zwiedzających

Schron piechoty w Nadleśnictwie Spychowo. Fot. R. Lesiński

Kompleks schronów z okresu I i II Wojny Światowej można od dziś zwiedzać w okolicach Spychowa na Mazurach.

W miejscowości Połom została otwarta ścieżka dydaktyczna, która jest pozostałością po tzw. Szczycieńskiej Pozycji Leśnej. Na odcinku o długości 5 kilometrów usytuowane są najbardziej charakterystyczne obiekty obronne budowane w czasach wojny. Jest tam między innymi bunkier powstały według szkiców Adolfa Hitlera oraz cała sieć tzw. kochbunkrów znanych również jako garnek kocha, czyli mały jednoosobowy schron.

Na ścieżce zlokalizowany jest parking, ustawiono także tablice informujące o obiektach tam usytuowanych. Wszystkie schrony zostały przystosowane do zwiedzania. Ta historyczna ścieżka powstała dzięki staraniom Nadleśnictwa Spychowo, lokalnej społeczności z Grupy Odnowy Wsi oraz uczniów ze szkoły w Spychowie.

Urszula Dyl-Nadolna przed bunkrem Hitlera. Fot. R. Lesiński

Wnętrze tzw. bunkru Hitlera w Nadleśnictwie Spychowo. Fot. R. Lesiński

Tak zwany bunkier Hitlera w Spychowie. Fot. R. Lesiński

Paulina Adamska przy Kochbunkrze. Fot. R. Lesiński

Otwory komunikacyjne. Fot. R. Lesiński

Schron piechoty w nadleśnictwie Spychowo. Fot. R. Lesiński

Schron piechoty. Fot. R. Lesiński

Szlak turystyczny „Fortyfikacje wokół Spychowa” jest drugim na Warmii i Mazurach „skansenem bunkrów”, przygotowanym przez leśników. Od dwóch lat w Nadleśnictwie Orneta można zwiedzać poniemieckie fortyfikacje tzw. Trójkąta Lidzbarskiego. Tamtejsza ścieżka historyczna ma kształt pętli o długości 3 km i prowadzi wzdłuż linii kilkunastu schronów bojowych.

Okolice lotniska w Ornecie – rzadki bunkier obrotowy z kopułą. Na zdjęciu regionaliści – Władysław Kardula (z lewej) i Robert Dubaj. Fot. Robert Lesiński

(rles/bsc)

Więcej w Spychowo, bunkry, schron, Nadleśnictwo Spychowo, schrony, bunkier
Tajemnica Mamerek – część 3

Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych Trzeciej Rzeszy w Mamerkach. Przez ponad 3 wojenne lata była siedzibą 40 generałów i feldmarszałków oraz 1500 żołnierzy i personelu obsługi....

Zamknij
RadioOlsztynTV