Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sebastian Polakowski: Lubimy pomagać innym. Kampania „Tornister Pełen Uśmiechów” jest formą pozytywnego egoizmu

Fot. fotolia.pl

Gościem Krzysztofa Kaszubskiego w Bliższych Spotkaniach był Sebastian Polakowski, katecheta z Gimnazjum Nr 8 i LO Nr 8 w Olsztynie. Rozmawiano o  akcji Caritas Archidiecezji Warmińskiej i Radia Olsztyn – „Tornister Pełen Uśmiechów”.

Gość Bliższych Spotkań zwrócił uwagę, że jedną z kluczowych ról w kampanii odgrywać będą wolontariusze:

Jest to bardzo ważny wątek, bo jeśli nie ma wolontariuszy – akcja kuleje. Jeśli zaś są wolontariusze, to akcja idzie do przodu, można powiedzieć, że jest parcie na radość, na plecak pełen radości. Jest to dobry początek dla tych, którzy idą do szkoły i nie tylko, bo z tego programu korzystają tak samo pierwszoklasiści jak i ci, którzy ogólnie podejmują się edukacji, a rodzice na tą edukację nie zawsze mają pieniądze. Bardzo prężnie działa także szkolne koło Caritas, za wolontariat podziękowanie należy się dla wszystkich. Są to całoroczne działania i również przez ich działania trzeba także podziękować rodzicom. Wychowywanie w domu jest bardzo ważne, można powiedzieć jest to nić DNA, dobre nawyki wyniesione z domu. Bądźmy dobrzy na co dzień, a nie tylko od czasu do czasu. Warto przyłączyć się do akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”.

Sebastian Polakowski zaznaczył także, że ludzie odczuwają potrzebę bycia dobrym, pomagania innym – jest to dobra forma egoizmu.

Tak, to bardzo pozytywny egoizm. Jesteśmy akurat w roku świętego brata Alberta, który mówił wprost: Chcesz być dobrym, to bądź dobrym. Po prostu bierz się do roboty i rób to, co możesz. Ja bym powiedział nawet, że mamy w sobie takie nieustanne pragnienie i taki deficyt dobra. Caritas z tłumaczenia z języka łacińskiego to jest miłość w drodze i miłość w czynie. Pokaż mi swoje czyny, a powiem Ci jak wygląda twoja wiara. Można więc tutaj przyjść, a dziecko w tym momencie nas prowokuje do tego, aby czynić dobro. Można powiedzieć, jest dla nas małym zbawieniem.

Jak podkreślił gość Bliższych Spotkań, widok dzieci cieszących się z otrzymania tornistrów jest bezcenny.

Osobiście widziałem dzieci, które miały na sobie taki tornister. Były bardzo szczęśliwe. W łańcuszku tej akcji ważni są wszyscy – ci, którzy wręczają, ci którzy zbierają, oraz osoby które inspirują. Wszyscy są ważni, jak mówił Papież senior Benedykt XVI, wszystko musi być na swoim miejscu.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Sebastianem Polakowskim.

00:00 / 00:00

Autor: D. Kucharzewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Caritas, Bliższe spotkania, Tornister Pełen Usmiechów
Krzysztof Kuriata: Robimy wszystko, aby pomoc poszkodowanym w ostatnich kataklizmach dotarła jak najszybciej

W ostatnim czasie nasz kraj nawiedzały  ulewy, burze, gradobicia i wichury. O sposobach pomocy i odszkodowaniach Krzysztof Kaszubski rozmawiał w Bliższych Spotkaniach  z dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV