Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sędzia Rafał Malarski wystąpił o przedłużenie kadencji w Sądzie Najwyższym

Rafał Malarski sędzia Sądu Najwyższego z Olsztyna,  jako pierwszy złożył  oświadczenie o woli dalszego zajmowania stanowiska.

Nowa ustawa wygasiła mandat sędziom, którzy skończyli 65 lat. Dotyczy to 27 z 76 sędziów Sądu Najwyższego. Każdy z nich może wystąpić do prezydenta RP do 3 maja o przedłużenie stanowiska o 3 lata.

Sędzia Malarski był w grupie 23 sędziów, których w stanie wojennym zwolniono z pracy z powodu działalności w Solidarności. Do sądownictwa wrócił w 1990 roku. Do Sądu Najwyższego awansował w 2002 roku. Przez dwie kadencje był Komisarzem Wyborczym w Olsztynie.

Sędzia Malarski zasłynął anulowaniem kary dożywocia Jackowi Wachowi i nakazał przeprowadzenie ponownego procesu. Sprawa Wacha jest precedensowa w polskim sądownictwie. Został oskarżony i  prawomocnie skazany za udział w porwaniu i zabójstwo w 1999 roku suwalskiego gangstera Tomasza S. Rozkawałkowane zwłoki miał ukryć w różnych miejscach.  W 2014 r. do tej zbrodni przyznał się Wiesław S. i wskazał prawdziwe miejsce ukrycia zwłok. Badania DNA potwierdziły, że są to rzeczywiście szczątki Tomasza S., a zwłoki, które rzekomo poćwiartował Wach, miały należeć do kogoś innego.

Autor: A.Socha
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sądownictwo, sędzia, Sąd Najwyższy
Maciej Nawacki: W sprawie zwołania KRS chodzi o poddawanie w wątpliwość zmian w wymiarze sprawiedliwości

Zaprzysiężenie nowych sędziów Krajowej Rady Sądownictwa już się odbyło, ale wciąż nie zwołano formalnego posiedzenia KRS. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf ma wątpliwości, czy kandydatury...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV