Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sejmik województwa obradował w Elblągu

Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego obradował w Elblągu. To druga dopiero w historii sesja wyjazdowa w drugim co do wielkości mieście województwa warmińsko-mazurskiego.

Fot. Mira Stankiewicz

Dzisiejsza (26.08.) sesja Sejmiku Wojewódzkiego poświęcona była w części sprawom Elbląga, jego rozwojowi oraz planom związanym z nowym rozdaniem unijnych dotacji. Ale to też okazja do tego, by radni z odległych części województwa mogli zapoznać się z miastem i subregionem.

– To świetny pomysł, tym bardziej, że Elbląg ma duże i niespełnione aspiracje. Moim zdaniem, część urzędów wojewódzkich powinno mieścić się w Elblągu – uważa były starosta elbląski, radny Sławomir Jezierski.

00:00 / 00:00

Marszałek Gustaw Marek Brzezin podkreśla, że kluczem do sukcesu w całym regionie jest dyplomacja i współpraca.

00:00 / 00:00

Z kolei prezydent Elbląga Witold Wróblewski przedstawił zarządowi województwa i radnym plany inwestycyjne miasta, na które spodziewa się dotacji z programów unijnych. To myślenie długofalowe, bo akurat dzisiejsza sesja nie miała uchwał ”elbląskich”.

00:00 / 00:00

W sesji sejmiku wojewódzkiego uczestniczyło kilku radnych miejskich z klubu PO, SLD i Komitetu Witolda Wróblewskiego. Zgodnie z zapowiedzią, nie przyszli radni z Klubu PiS.

Pierwsza sesja sejmiku odbyła się w Elblągu 5 lat temu w czerwcu. Ówczesny przewodniczący sejmiku – Julian Osiecki – mówił, że chodzi o podkreślenie roli Elbląga. Obecny przewodniczący – Piotr Żuchowski – używa tego samego argumentu, także w aspekcie wciąż powracającej sprawy zmiany przynależności administracyjnej i ciążenia Elbląga do Pomorza.

00:00 / 00:00

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz:

00:00 / 00:00

Fot. Mira Stankiewicz

W sesji nie uczestniczy przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Wilk. Jak poinformował na specjalnej konferencji prasowej, nie został zaproszony.

00:00 / 00:00

Dzisiejsze obrady sejmiku trwają w sali sesyjnej w elbląskim Urzędzie Miasta.

Fot. Mira Stankiewicz

(mstan/łw/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w samorząd, sesja, Joanna Urbaniak
Trwają remonty w elbląskich szkołach

Ponad milion złotych wyda elbląski samorząd na wakacyjne remonty i modernizacje placówek oświatowych. Wykonane zostaną zarówno pilne naprawy, jak i zaplanowane działania, które poprawią warunki nauki...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV