Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sekretarz stanu USA odwiedzi dziś Batalionową Grupę Bojową NATO w Bemowie Piskim

Fot. Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Elbląg

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwiedzi dziś żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Bemowie Piskim.

Według zapowiedzi MON będzie mu towarzyszył szef MSZ i jeden z wiceministrów obrony. Według planu wizyty, sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwiedzi rano żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO na strzelnicy w Bemowie Piskim. Tam zostanie oficjalnie przywitany przez wojsko. Towarzyszyć mu mają szef MSZ i jeden z wiceministrów w MON. Trzon żołnierzy NATO stacjonujących w Bemowie Piskim tworzą Amerykanie.

Podczas wizyty sekretarza stanu USA żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO zaprezentują swoje możliwości bojowe w pokazie dynamicznym. Ta cześć wizyty będzie zamknięta dla mediów. Przed południem zaplanowano spotkanie  z żołnierzami w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu.

Mike Pompeo przyjedzie do Polski na konferencję bliskowschodnią, która odbędzie się w dniach 13-14 kwietnia. Konferencja rozpocznie się w środę kolacją na Zamku Królewskim, gdzie swoje wystąpienie zaplanowali prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence.

Batalionowa Grupa Bojowa NATO stacjonuje w Bemowie Piskim koło Orzysza od kwietnia 2017 roku. Rotacja kolejnych zmian żołnierzy następuje co sześć miesięcy. Trzon NATO-wskiego batalionu tworzą żołnierze kawalerii pancernej USA. W jego skład wchodzą też żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Decyzję o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku.

Fot. Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Elbląg

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w wojsko, Elbląg, usa, nato, Bemowo Piskie, Batalionowa Grupa Bojowa
Krzyżacy i Sowieci w Elblągu. 12 lutego to kłopotliwa data w historii miasta

Są dwa fakty historyczne związane z dniem 12 lutego. Taką nazwę ma nawet jedna z ulic w centrum Elbląga. Tylko co ona upamiętnia? Zdobycie i zburzenie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV