Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Senator Lidia Staroń proponuje zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym. Chce przywrócenia rewizji nadzwyczajnej

od prawej senator Lidia Staroń i pani Tatian Szpakiewicz, fot. D.Grzymska

Trwają prace nad prezydencką propozycją zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym. Swoje uwagi wniosła także warmińsko-mazurska senator Lidia Staroń. Proponuje przywrócenie instytucji rewizji nadzwyczajnej, oraz zmianę w zakresie rozpoznawania skarg kasacyjnych przez Sąd Najwyższy.

Senator Staroń poinformowała o tym na zwołanej konferencji prasowej, na którą zaprosiła 82-letnią Tatianę Szpakiewicz. Kobieta od 2002 roku dobija się o sprawiedliwość po tym, gdy w wyniku pomyłki sądu utraciła 17-hektarowe gospodarstwo.

Wymiar sprawiedliwości ograbia ludzi i niszczy ich godność

– oceniła pani Tatiana.

Senator Lidii Staroń stara się, by pokrzywdzeni  mogli starać się o weryfikację orzeczeń. Dlatego proponuje, by prezes Sądu Najwyższego, Prokurator Generalny i Rzecznik Praw Obywatelskich mogli wnieść do Sądu Najwyższego rewizję nadzwyczajną, jeśli prawomocne orzeczenie sądu jest rażąco krzywdzące dla jednej ze stron postępowania.

Sugeruje też zmiany dotyczące przedsądu, gdzie nie jeden jak do tej pory, ale trzech sędziów w rozprawie jawnej będą wybierać sprawy do rozpoznania.

Propozycje senator Lidii Staroń trafiły na biurko prezydenta jeszcze w lipcu.

Autor: DGrzymska
Redakcja: ASocha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Lidia Staroń, Tatiana Szpakiewicz
Lidia Staroń: Mam mieszane uczucia odnośnie oskarżeń Komisji Europejskiej

Komisja Europejska rozpoczyna postępowanie przeciwko Polsce w związku z reformą sądów. Według Komisji, może to zagrażać niezależności wymiaru sprawiedliwości.  O tym , a także o wchodzących...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV