Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Senator Staroń: Ustawa ukróciła możnowładztwo prezesów spółdzielni i likwiduje „drużyny prezesów”

Senator Lidia Staroń wywalczyła zmiany w prawie spółdzielczym, fot. M.Sochacki

Nie można eksmitować członka spółdzielni mieszkaniowej, jeśli spłacił mieszkanie spółdzielcze i nie ma zobowiązań wobec spółdzielni – to jedna z najważniejszych zmian w Ustawie o Spółdzielniach Mieszkaniowych, przegłosowanych w zeszłym tygodniu przez Sejm i Senat.

Autorka poprawek, olsztyńska senator niezrzeszona Lidia Staroń wyjaśnia, że zmiany ograniczają „możnowładztwo prezesów spółdzielni”. Według niej często członków spółdzielni wyrzucano jedynie za to, że byli niepokorni. Lokatorowi można było dowolnie podwyższyć czynsz lub eksmitować.

Eksmisja groziła matce trojga dzieci Halinie Sobieraj z Olsztyna, obecnej na konferencji senator Staroń. Gdy straciła na pewien czas pracę, popadła w długi wobec spółdzielni, została więc z niej wykluczona, mimo że miała spłacony wkład. Przed eksmisją uratowała jej rodzinę senator Staroń.

Z dniem wejścia ustawy w życie wygaśnie natomiast członkostwo tzw. członków oczekujących, którym nie przysługuje prawo do lokalu lub nie zawarły umowy o budowę. Według senator Staroń osoby te tworzyły często tzw. „drużyny prezesa”, głosujące zgodnie z jego wolą na walnych zgromadzeniach.

W sumie parlament przyjął 34 poprawki w Ustawie o Spółdzielniach Mieszkaniowych, a wcześniej ich słuszność potwierdził Trybunał Konstytucyjny. Znowelizowana ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Posłuchaj relacji Mirosława Sochackiego.

00:00 / 00:00

Autor: M.Sochacki
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Lidia Staroń, Prawo Spółdzielcze
Czy to koniec nieusuwalnych prezesów spółdzielni mieszkaniowych? Nowela ustawy trafiła do Senatu

Senator z Olsztyna Lidia Staroń, jeszcze jako poseł poprzedniej kadencji zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepis pozwalający, by o losie spółdzielców, w tym o wyborze prezesa decydowali...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV