Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Seniorzy chętnie korzystają z dziennych domów pobytu. W tym roku powstanie sześć nowych placówek

Fot. Archiwum Polskiego Radia Olsztyn

Na Warmii i Mazurach powstaje coraz więcej punktów dziennego pobytu dla seniorów. To efekt tegorocznych ułatwień w programie Senior plus.

Dziś (17.11) klub seniora otwarto w Rybnie, ale w najbliższym czasie liczba tych placówek jeszcze wzrośnie. Otwarcie klubu seniora planuje m.in. Ostróda – zajęcia dla seniorów zaczną się tam na początku stycznia. – W Ostródzie od roku działa dzienny dom seniora z programu Senior Plus, ale zainteresowanie przeszło nasze oczekiwania. Mamy 20 podopiecznych, a do tego jeszcze drugie tyle na liście oczekujących – mówi dyrektor domu Teresa Wieczorek-Zdon.

Jedną z podopiecznych jest pani Marianna Połomska. – poszłam do domu seniora, żeby mieć kontakt z ludźmi. A poza tym bardzo lubię zajęcia manualne, jakie tam mamy. Mamy też fizykoterapię, rehabilitację, dużą salę ćwiczeń – mówi pani Marianna.

W tym roku w województwie warmińsko-mazurskim z programu Senior plus powstało lub powstanie w sumie 6 placówek dziennego pobytu dla seniorów.  To istotne zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. –

W mniejszych miejscowościach ta samotność seniorów jest najbardziej dotkliwa. Gdy spotykałam się z osobami, które mieszkają w pewnym oddaleniu od centrum wsi, mówiły mi, że są dni, gdy przez cały dzień nie mają się do kogo odezwać

– mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska, która przyjechała do Olsztyna na spotkanie z samorządowcami i do Rybna na otwarcie klubu seniora.

Na otwieranie dziennych punktów pobytu dla seniorów  tylko w tym roku rząd przeznaczył 30 milionów złotych. W  przyszłym ta kwota rośnie do 80 milionów. Nabór wniosków do przyszłorocznej edycji programu ma ruszyć na przełomie tego i przyszłego miesiąca.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w senior, senior plus, klub seniora
Senioriada, czyli aktywność na emeryturze

To jak żyjemy dziś w dużej mierze decyduje o tym jak będziemy żyć jutro. A gdy nadejdzie wiek senioralny warto wiedzieć jak go dobrze przeżywać. Alicja...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV