Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Seniorzy odkrywali tajemnice kosmosu i astronomii. W Kurzętniku podsumowano projekt Seniorstars 2019

Fot. fundacjacopernicus.p

W Kurzętniku podsumowano projekt Seniorstars 2019. Był to cykl zajęć dla seniorów z astronomii realizowany corocznie przez Fundację Nicolaus Copernicus od 2013 roku.

Zajęcia odbywały się w Rybnie, Lubawie, Nowym Mieście Lubawskim i Kurzętniku. Seniorzy słuchali prelekcji wykładowców akademickich z całej Polski z fizyki, astronomii i matematyki, prowadzili obserwacje oraz uczestniczyli w wycieczkach do instytucji naukowych.

Jak powiedział Radiu Olsztyn prezes Fundacji Nicolaus Copernicus Robert Szaj, na zakończenie projektu seniorzy spotkali się z profesorem Andrzejem Niedzielskim, odkrywcą około trzydziestu planet, który opowiedział o swoich działaniach i projektach badawczych. Na koniec odbyło się spotkanie z generałem Mirosławem Hermaszewskim – pierwszym i jednym Polakiem, który poleciał w kosmos. Generał Hermaszewski opowiadał o swoim życiu – dzieciństwie, gdy jego ojciec zginął w rzezi wołyńskiej, fascynacji lotnictwem oraz o przygotowaniach do kosmicznej wyprawy i locie w przestrzeń kosmiczną.

00:00 / 00:00

Uczestnicy projektu dostali też specjalne upominki – niewielkie teleskopy, dzięki którym będą mogli kontynuować swoje astronomiczne pasje – dodał Robert Szaj.

00:00 / 00:00

Projekt współfinansowany był przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rządowym programie Aktywizacji Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w astronomia, Robert Szaj
Fascynacja kosmosem może być trendy. Upowszechnianie astronomii jednym z tematów Space Forum 2019

Jak popularyzować wiedzę o kosmosie? Skąd brać na to pieniądze? Między innymi o tym rozmawiali w Olsztynie pasjonaci astronomii. - Space Forum 2019 zgromadziło organizacje i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV