Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Setki mieszkańców uczestniczyły w wojewódzkich obchodach Święta Niepodległości. Zobacz zdjęcia

Była defilada kompanii honorowych, apel pamięci, salwa honorowa i uroczyste przemówienia – tak wyglądała oficjalna część wojewódzkich uroczystości 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystko odbyło się na Placu Solidarności w Olsztynie.

Frekwencja dopisała, na uroczystości pod pomnikiem Wolności Ojczyzny, a także na piknik militarny, przyszły setki mieszkańców stolicy województwa.

Oficjalną część uroczystości rozpoczął przegląd pododdziałów. Następnie zebrani odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Na Placu Solidarności głos zabrał wojewoda Artur Chojecki. – Jakże istotne znaczenie dla wydarzenia historycznego ma jego przekaz – zaczął swoje przemówienie. – W nocy z 18 na 19 listopada dzięki radiostacji w warszawskiej cytadeli została nadana depesza informująca o odrodzeniu państwa polskiego. Skorzystano z urządzeń technicznych zaborcy – mówił wojewoda. – Depesza była również pokrzepieniem i iskrą dla działań Polaków – dodał.

– Wszyscy staramy się spojrzeć na rocznicę w szerokim kontekście wszystkich przemian, które dokonały się w Rzeczpospolitej. Wspominamy przecież słowa Jana Pawła II, że dar wolności i niepodległości nie jest dany raz na zawsze – kontynuował Chojecki. – Poczucie wolności to potrzeba każdego człowieka. Podmiotem i suwerenem jest poszczególny narodów wybierający demokratycznie władze – dodał. – Dziś o patriotyzmie mówi się dużo, bo nadal jest nam potrzebny. Patriotyzm to szacunek do historii i tradycji kraju, szacunek do współrodaka i każdego człowieka – podsumował.

Na Placu Solidarności głos zabrał też Marszałek Gustaw Marek Brzezin, który wspomniał o dumie narodowej. Mówił, że to cecha łącząca wszystkie etapy polskiej państwowości. – Przeciwko zaborcy wychodziliśmy ubrali w najlepszą zbroję: sumę i honor – podkreślał marszałek. – Stańmy w obliczu wyznawania aby budować lepsze jutro naszej Ojczyzny – dodał Brzezin. – Z dumą i radością patrzymy jak rozwija się w naszym społeczeństwie świadomość historyczna – mówił.

Do zebranych przemawiał także prezydent Piotr Grzymowicz. – Dzisiejsze święto to symbol miłości do Ojczyzny. 101 lat temu dla każdego Polaka słowo wolność oznaczało to, że nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość – podkreślał prezydent. – Stojąc u stóp pomnika Wolności Ojczyzny oddajemy hołd bohaterom naszego narodu – zaznaczył.

Po przemówieniach oczytano uroczysty Apel pamięci zakończony salwą honorową.

Druga część oficjalnych uroczystości odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim. Tam wręczono odznaczenia państwowe – m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który pośmiertnie nadano Adeli Haponiuk za pomoc żydowskiej rodzinie podczas okupacji. W imieniu pani Adeli odznaczenie odebrał jej syn Janusz Haponiuk. Adela Haponiuk zmarła w czerwcu tego roku. Miała 91 lat. Dodajmy, że wcześniej – jeszcze za życia – została odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

 

Autor: M.Lewiński
Redakcja: A. Chmielewska
Zdjęcia: P. Getka

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w foto, Plac Solidarności, Święto NIepodległości
Słuchaj Radia Olsztyn i wygraj pakiety płyt związanych ze Świętem Niepodległości!

Radio Olsztyn oraz Instytut Pamięci Narodowej w Olsztynie zapraszają do wzięcia udziału w konkursach, w których nagrodami są płyty tematycznie związane ze Świętem Niepodległości. Szczegóły na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV