Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Setki pielgrzymów w Gietrzwałdzie. Zakończyły się uroczystości 142. rocznicy objawień Najświętszej Maryi Panny

Matka Boska Gietrzwałdzka. Fot. Łukasz Węglewski

Uroczystościom 142. rocznicy objawień Najświętszej Maryi Panny towarzyszyły 53. dożynki archidiecezjalne.

Niedziela
Główne uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie połączone z 53. archidiecezjalnymi dożynkami rozpoczęły się mszą świętą przy źródełku na błoniach gietrzwałdzkich. Uroczystości poprzedził różaniec. Liturgii przewodniczył i wygłosi homilię  biskup Andrzej Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej, który nawiązał do słów Matki Bożej skierowanych do wiernych zgromadzonych pod klonem.

00:00 / 00:00

Matka Boża mówiła o smutku choroby serca, wskazując na alkoholizm. Dziś byśmy powiedzieli, ona wówczas mówiąc o tych smutkach serca, wskazywała na współczesne – narkomania, zmysłowość, rozumiane źle bogactwo, korupcja i inne, które są złem wewnętrznym człowieka.

Biskup Dziuba wspomniał też o problemie powołań kapłańskich.

00:00 / 00:00

Maryja w orędziu płynącym z Gietrzwałdu zatroskana była o powołania do kapłaństwa, była zatroskana o nowych ewangelizatorów.

Nawiązując do archidiecezjalnych dożynek biskup stwierdził, iż szacunek dla pracy rolnika powinien być oczywisty.

Uczciwie pomagać rolnikom, którzy uczciwie winni doceniać pracę ludzi na roli, którzy winni dawać dzieciom i młodzieży mieszkającym na wsi takie same prawa i pomoce jak wszystkim innym mieszkańcom. 

00:00 / 00:00

Jak powiedział Metropolita Warmiński arcybiskup Józef Górzyński te liczne pielgrzymki mają ogromne znaczenie nie tylko dla każdego uczestnika, ale i dla narodu.

My dzisiaj próbujemy odnaleźć siebie z nasza sytuacją, którą przeżywamy zarówno w wymiarze osobistym, jak i w wymiarze wspólnotowym w treści tych objawień. Myślę, że liczne próby odnoszenia się do przesłania orędzia gietrzwałdzkiego pokazują, że ciągle potrzebujemy wskazania, co potrzebujemy dzisiaj czynić. 

Radio Olsztyn przeprowadziło transmisję uroczystej Mszy świętej. Uroczystości odpustowe w Gietrzwałdzie potrwają do wieczora.

Wieńce dożynkowe
Przy ołtarzu polowym, gdzie odprawiono uroczystą sumę odpustową, można było podziwiać tradycyjne wieńce dożynkowe. Jeden z nich przygotowały gospodynie z Kozłowa. Alicja Chojnacka podkreśla, że w ich wieńcu wykorzystano tylko plony z pola i wszystko zostało zrobione ręcznie.

00:00 / 00:00

Pielgrzymi
Gietrzwałdzkie uroczystości, jak co roku, zgromadziły tysiące pielgrzymów z wielu zakątków kraju, m.in. spod Mińska Mazowieckiego.

00:00 / 00:00

Uroczystości 142. rocznicy objawień Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie. Fot. Marek Lewiński

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Objawienia w Gietrzwałdzie
27 czerwca 1877 roku 13-letnia Justyna Szafryńska podczas modlitwy “Anioł Pański” ujrzała na klonie przy kościele jasną postać Maryi siedzącej na złocistym tronie. Kilka dni później Maryja zaczęła się również ukazywać 12-letniej Barbarze Samulowskiej. W objawieniach Maryja – po polsku – zachęcała do odmawiania różańca, gorliwej modlitwy i wstrzemięźliwości.

Objawienia trwały do 16 września 1877 roku. Prowadzone z polecenia władz pruskich badania dziewczynek nie były w stanie podważyć ich wiarygodności. Objawienia przyczyniły się do podtrzymania poczucia polskości i licznych pielgrzymek do Gietrzwałdu z trzech zaborów. To jedyne objawienie w Polsce zatwierdzone przez Kościół.

Jak dojechać?
Jak co roku pielgrzymi będą mogli dotrzeć do Gietrzwałdu i wrócić do Olsztyna specjalnymi autobusami komunikacji miejskiej: G-1 oraz G-2.

W niedzielę wszystkie wjazdy do Gietrzwałdu będą zamknięte. Na obrzeżach wioski od strony Woryt zostaną zorganizowane parkingi, a o płynność ruchu zadba policja. Dojazd do parkingów będzie możliwy wyłącznie przez Woryty.

Sobota
Jak podkreślił rzecznik archidiecezji warmińskiej ksiądz Marcin Sawicki, uroczystości odpustowe rozpoczęły się w sobotę wieczorem.

00:00 / 00:00

Wieczorem została odprawiona msza święta połączona z nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Po niej odmówiono modlitwę różańcową i apel maryjny przy kaplicy objawień. Później w kościele rozpoczęło się młodzieżowe czuwanie modlitewne, czyli tzw. „Wieczór Uwielbienia”.

Natomiast punktualnie o północy przy kaplicy objawień odbyła się msza święta sprawowana w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Po jej zakończeniu wierni przeszli ze świecami w procesji maryjnej do źródełka, gdzie miały miejsce modlitwy o pokój na świecie oraz w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny.

 

Autor: M.Lewiński / A.Socha
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy / Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, kościół, dożynki
Czytali polskie nowele i świętowali dożynki. W Morągu każdy znalazł coś dla siebie

Morąg tradycyjnie już przyłączył się do akcji Narodowe Czytanie. Tym razem teksty prezentowano podczas uroczystości dożynkowych. O roli Narodowego Czytania mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV