Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sezon kąpielowy na Warmii i Mazurach

Fot. B. Świerkowska-Chromy

Sezon kąpielowy na Warmii i Mazurach trwa od połowy czerwca do końca września. Jeszcze niedawno w regionie zarejestrowanych było kilka kąpielisk, dziś jest ich około czterdziestu.

W Bliższych Spotkaniach wszystko o kąpieliskach. Przed nami kolejny ciepły weekend. Wielu turystów i mieszkańców Warmii i Mazur spędzi wolny czas nad wodą. Czy można się już bezpiecznie kąpać?

Janusz Dzisko, fot. Sławomir Ostrowski

Janusz Dzisko, fot. Sławomir Ostrowski

Gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego był wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko.

Krzysztof Kaszubski: Czy sinice już się obudziły? Czy w jeziorach już się zasiniło?

Janusz Dzisko: Nie, nie zasiniło się i mam cichą nadzieję, że w tym roku nie będzie sinic. W zeszłym roku były to wyjątkowe sytuacje.

Krzysztof Kaszubski: Ubiegłoroczne lato było dramatyczne. Mieliśmy lepszą wiosnę niż lato.

Janusz Dzisko: To prawda, ale ja zawsze jestem pełen nadziei, że w tym roku mimo wszystko sinic nie będzie.

Izabela Malewska: W tym sezonie na Warmii i Mazurach zgłoszono prawie 40 kąpielisk. To dużo więcej niż w minionych latach?

Janusz Dzisko: Rzeczywiście obserwujemy wzrost rejestrowanych kąpielisk, bo zaczynaliśmy dosłownie od kilku. Prawda jest taka, że aby uzyskać status kąpieliska trzeba spełnić wiele wymagań. Niektóre gminy długo nad tym pracowały. Widać postęp. Rzeczywiście na terenie województwa jest około 40 takich kąpielisk. Oprócz tego jest wiele miejsc przeznaczonych do kąpieli.

Iza Malewska: Ekolodzy alarmują, że woda jeszcze nie kwitła i w związku z tym nie powinniśmy się w niej kąpać.

Janusz Dzisko: Myślę, że to nie jest przesłanka do tego, by się nie kąpać. My wykonujemy tego typu badania w kąpieliskach zawsze na dwa tygodnie przed sezonem. Badania są już wykonywane. W tej chwili nie mamy żadnych zastrzeżeń co do jakości wody. Był trochę niebezpieczny moment w okolicach Działdowa, gdzie pojawiło się zanieczyszczenie niewiadomego pochodzenia, ale wszystko zakończyło się dobrze. Dzisiaj we wszystkich tych punktach o których mówimy, kąpiel jest dozwolona.

Krzysztof Kaszubski: Skupiliśmy się na wodzie, ale czy piasek na plaży też jest badany?

Janusz Dzisko: Na plażach zdecydowanie nie. Zwracamy uwagę administratorom wszystkich obiektów i kąpielisk na to, aby był zachowany dobry stan sanitarny. My nie przeprowadzamy specjalistycznych badań dotyczących gleby czy piasku na terenie kąpielisk. Piasek badamy dosyć często, ale badania dotyczą głównie piaskownic.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Jezioro Skanda

Nad olsztyńskim jeziorem Skanda były dwie duże plaże. Jedna piaszczysta, druga trawiasta. Czy tak jest i w tym roku sprawdzał Krzysztof Kaszubski, który rozmawiał z rzecznikiem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie Zbigniewem Szymulą.

Krzysztof Kaszubski: Ta plaża przeszła duże przeobrażenie. Wszystko się zaczęło zimą tego roku. Ponad 300 tysięcy złotych wpompowanych w tę plażę i efekt jest uroczy.

Zbigniew Szymula: Zgodzę się z tą opinią. Mamy kolejne bardzo klimatyczne miejsce w Olsztynie jeśli chodzi o letni wypoczynek. Oczywiście jeszcze nie wszystko działa do końca. Kończone są prace remontowe, ale przebija się świergot ptaków. Jest to naprawdę fajne miejsce. Są miejsca dla tych, którzy lubią smażyć się na słońcu, są też miejsca zacienione pod drzewami dla rodzin z dziećmi. Jest fajna altanka do grilla. Będzie też boisko do siatkówki plażowej. To naprawdę fajne miejsce.

Krzysztof Kaszubski: Jest miejsce na stojaki rowerowe i mała stacja naprawy rowerów?

Zbigniew Szymula: Jest 10 stojaków rowerowych. Z jednej i drugiej strony są miejsca na 20 rowerów. Plaża została zaprojektowana z myślą o mieszkańcach Olsztyna, którzy będą tu dojeżdżali z pobliskich osiedli. Każdy może tu zawitać, ale nie ma tu zbyt wielu miejsc parkingowych. Są natomiast miejsca, żeby zostawić rower. Jest też fajna stacja naprawy rowerów ze specjalnymi urządzeniami, które mogą się przydać każdemu rowerzyście.

Posłuchaj rozmowy

Za tydzień oficjalne otwarta zostanie zmodernizowana plaża nad jeziorem Skanda w Olsztynie. Natomiast jutro oficjalnie rusza plaża numer 1 nad Jeziorem Ukiel i wodny plac zabaw dla dzieci. Od 23 czerwca na plaży nad jeziorem Skanda bezpieczeństwa i porządku będzie strzegło dwóch ratowników.

Bulwar Zygmunta Augusta nad rzeką Elbląg, fot. M. Stankiewicz

A gdzie lubią plażować Elblążanie? Elbląg otoczony jest wodą, niestety w rzecze pływać nie wolno, ale po niej jak najbardziej. Nad bezpieczeństwem czuwają patrole wodne policji i Elbląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pod nadzorem Komendy Miejskiej Policji w Elblągu jest rzeka Elbląg, kanał Jagielloński, Jezioro Drużno, rzeka Nogat i Zalew Wiślany.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Elbląg otoczony jest wodą, niestety w rzecze pływać nie wolno, ale po niej jak najbardziej. Nad bezpieczeństwem czuwają patrole wodne policji i Elbląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pod nadzorem Komendy Miejskiej Policji w Elblągu jest rzeka Elbląg, kanał Jagielloński, Jezioro Drużno, rzeka Nogat i Zalew Wiślany.

Fot. Łukasz Węglewski

A gdzie się kąpią Ełczanie? W środę, 20 czerwca zostanie otwarta bardzo nowoczesna nowa plaża na osiedlu Jeziorna.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

 

Redakcja: BSChromy za D.Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w plaża
Sezon wodny w pełni. Pamiętajmy o bezpieczeństwie!

Sezon wodny w pełni! Od kilku tygodni plażowicze wypoczywają nad wodą i w wodzie. Dziś w Bliższych spotkaniach o bezpieczeństwie. Sławomir Gicewicz, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV