Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sinice w jeziorze Śniardwy. Turyści skarżą się na „zupowatą wodę”, sanepid przestrzega: lepiej unikać tam kąpieli

Fale na Śniardwach. Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Giżycku wykryło sinice w próbce wody pobranej do badania we wsi Nowe Guty w jeziorze Śniardwy. Oficjalny komunikat w tej sprawie ma być wydany z poniedziałek, specjaliści radzą, by nie wchodzić do wody.

Od kilku dni internauci pokazują zdjęcia „zupowatej wody” m.in. w jeziorze Śniardwy. Na fotografiach widać, że woda jest zabarwiona na brunatno, na skórze po kąpieli osadzają się cząsteczki przypominające wodorosty.

Jeden z wypoczywających nad Śniardwami zgłosił ten problem Inspektoratowi Ochrony Środowiska w Giżycku, a ten instytucja pobrała wodę do badań. Jak poinformowano, w próbce wykryto sinice w znacznym stężeniu. Pracownica laboratorium dodała, że oficjalny komunikat w tej sprawie zostanie wydany w poniedziałek, a także przyznała, że lepiej unikać kąpieli w „zupowatej wodzie”, by nie przypłacić takiej kąpieli wysypką skórną.

Nad Śniardwami nie ma zgłoszonego oficjalnie żadnego kąpieliska, które byłoby pod stałym nadzorem Sanepidu. Dyrektor wojewódzkiego Sanepidu w Olsztynie Janusz Dzisko poinformował, że poprosił Inspektorat Ochrony Środowiska o monitoring wody w Śniardwach. Sanepid o problemie „zupowatej wody” w Śniardwach dowiedział się z doniesień medialnych lokalnych portali.

Dyżurny Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) w Giżycku powiedział, że wszystkie strzeżone przez tę służbę kąpieliska na Mazurach są czynne.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sanepid, sinice, kąpiel, jezioro Śniardwy
Zakazy im nie straszne. Dzikie kąpieliska na rzece Elbląg wciąż przyciągają wypoczywających

W rzece Elbląg obowiązuje zakaz kąpieli i nurkowania. Niestety, na mapie miasta wciąż są miejsca, gdzie nieodpowiedzialne osoby kąpią się, ryzykując własne życie. Należą do nich...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV