Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Skąd bierze się dobra lub zła pogoda?

Fot. Krzysztof Mikunda

Autorzy Bliższych Spotkań, Agnieszka Lipczyńska i Krzysztof Kaszubski poświęcili audycję zjawiskom pogodowym i astronomii.  Aby dowiedzieć się, jakie pogoda ma znaczenie dla pilotów, Krzysztof Kaszubski wybrał się na lotnisko w Dajtkach pod Olsztynem.

Gościem dzisiejszych Bliższych Spotkań był Bogdan Kozłowski, pilot i instruktor z Warmińsko – Mazurskiego Aeroklubu.

Do czego służy rękaw pogodowy, który zazwyczaj powiewa nad lotniskiem?

Pokazuje pilotom kierunek i prędkość wiatru nad lotniskiem podczas lądowania na chwilę przed przyziemieniem. Piloci dowiadują się, obserwując rękaw, jaka jest sytuacja w danym momencie. Na każdym lotnisku rękaw działa identycznie.

– wyjaśnił Bogdan Kozłowski

Każdy pilot w pierwszej kolejności musi zwracać uwagę na pogodę.

Warunki atmosferyczne są kluczowe w przypadku planowania lotów i ich wykonania, często się zmieniają i trzeba być przygotowanym na różne sytuacje. Są trzy zasadnicze etapy lotu: odlot, przelot po trasie i podejście oraz lądowanie.  Na te trzy etapy, pilot dostosowuje się do warunków pogodowych i sprawdza widoczność na pasie. Następnie, już w trakcie lotu, należy zweryfikować, czy mogą wystąpić oblodzenia. Jeśli kontroler podaje informację, że na lotnisku jest mgła, to pilot sam decyduje, co robić.

– powiedział Bogdan Kozłowski

Posłuchaj.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Kolejnym gościem Bliższych spotkań był dr Leszek Błaszkiewicz z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Autorzy Bliższych Spotkań pytali o różnicę między astronomią i astrologią, czy ciała niebieskie wpływają na ziemską pogodę, a także co to jest kosmiczna pogoda?

Doktor Błaszkiewicz zaznaczył, że astrologia jest pseudonauką a astronomia jest nauką, astronomowie zajmują się rzeczami, które można zmierzyć i powtórzyć doświadczalnie. Podkreślił również, że Słońce ma bardzo duży wpływ na ziemski klimat. Jako przykład podał okres Małej Epoki Lodowcowej z XVII wieku, kiedy można było przejść po lodzie z Polski do Szwecji.

Słońce jest także wielkim źródłem energii, która dociera do naszej planety.  Jak wyjaśnia dr Leszek Błaszkiewicz, energia słoneczna wpływa na takie zjawiska jak tworzenie się chmur, różnice ciśnień i fronty atmosferyczne. Co wpływa w takim razie na zróżnicowanie pogody?

Przede wszystkim rozkład ciśnień, rozkład mas atmosferycznych.

– poinformował Leszek Błaszkiewicz

Czy inne ciała niebieskie mają wpływ na pogodę?

Tak, na przykład księżyc, który jest na tyle blisko, że wpływa na atmosferę i klimat na Ziemi. Ma to związek z oddziaływaniem księżyca na pływy oceaniczne.

– powiedział dr Błaszkiewicz

Posłuchaj.

 

Autor: Jacek Hopfer

Redakcja: Adrian Dybcio

Więcej w UWM, pilot, Dajtki, pogoda
Polska nauka potrzebuje dofinansowania i więcej autonomii. W Olsztynie toczy się dyskusja o kondycji i przyszłości szkolnictwa wyższego

Jaka jest kondycja i przyszłość polskiej nauki i szkolnictwa wyższego? Na tak postawione pytanie próbują odpowiedzieć obradujący w Olsztynie członkowie Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego,...

Zamknij
RadioOlsztynTV