Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Składki do ZUS zapłacisz jednym przelewem

Rząd przyjął we wtorek projekt, który przewiduje, że każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał opłaty ZUS. Zamiast dotychczasowych trzech lub czterech wpłat ma być jedna. Zmiana ma dotyczyć 6,9 mln płatników składek.

Teraz przedsiębiorca musi w każdym miesiącu dokonywać kilku wpłat na różne rachunki bankowe wykorzystując przy tym odrębne dokumenty płatnicze, co jest kosztowne i czasochłonne. Od nowego roku jedna wpłata do ZUS zastąpi dotychczasowe składki na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

Wpłaty będą dokonywane jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego utworzony przez ZUS dla każdego płatnika składek. Oznacza to ograniczenie, w skali roku, liczby wpłat przetwarzanych przez systemy informatyczne banków oraz ZUS.

Zadaniem ZUS będzie rozdysponowanie środków między poszczególne fundusze oraz ich dysponentów. Będzie to realizowane w oparciu o algorytm podziału wpłaty na określone tytuły. W dalszej kolejności nastąpi zaksięgowanie wyliczonych wartości na koncie płatnika składek.

Projekt przewiduje także wprowadzenie ułatwień dla płatników składek. Każdy płatnik samodzielnie będzie mógł wygenerować z systemów elektronicznych ZUS zaświadczenie o niezaleganiu z wpłatami. Projekt dotyczy także kwestii tzw. „outsourcingu pracowniczego”. Zaproponowano przepisy, które mają zmniejszyć obciążenia składkowe przedsiębiorców, którzy skorzystali z takich rozwiązań przez możliwość przeksięgowania przez ZUS już dokonanych wpłat.

Nowe rozwiązania miałyby wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, ministerstwo pracy
ZUS prześwietli nasze zwolnienia lekarskie

Szkoda urlopu na remont domu, wycieczkę lub fuchę w drugiej pracy? Zawsze można wziąć zwolnienie lekarskie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjrzy się chorym Polakom. O tym, że...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV