Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Skoro radni nie zmienili nazw ulic, musi to zrobić wojewoda. „Młodzi dla Polski” zgłosili propozycje

Młodzi dla Polski złożyli wojewodzie swoje propozycje nazw ulic, fot. UW

Olsztyńscy radni nie zmienili wszystkich wskazanych przez Instytut Pamięci Narodowej nazw ulic. Teraz zrobi to za nich wojewoda. Wracamy do ustawy dekomunizacyjnej.

Do 2 września samorządy miały obowiązek wprowadzenia nowych nazw ulic, które miały zastąpić te związane z totalitaryzmem. W Olsztynie radni zmienili tylko trzy z ośmiu z negatywnie zaopiniowanych przez Instytut nazw. Po zapoznaniu się z różnymi opiniami zmianę nazw ulic Dąbrowszczaków, Pstrowskiego, Malewskiego, Gotowca i Wyzwolenia uznali za bezzasadne.

Wojewoda wezwał radnych do zmiany tych nazw, ale odpowiedź była negatywna. Dlatego teraz wojewoda sam wybierze patronów tych ulic.

W Polsce powinna być praworządność, skoro obowiązuje taka ustawa to każdy organ powinien się zastosować. Skoro radni nie zmienili nazw, zrobi to wojewoda

– poinformował wicewojewoda Sławomir Sadowski.

Przewodnicząca Rady Miasta Halina Ciunel ostrzega, że rada planuje zaskarżenie decyzji wojewody do sądu, jeśli wojewoda zmieni nazwy ulic, których rada nie zmieniła.

Tymczasem do wojewody zgłaszają się kolejne organizacje społeczne ze swoimi propozycjami nazw ulic, które podlegają dekomunizacji. Dzisiaj (30.10.) swoje propozycje w urzędzie wojewódzkim zgłosiło stowarzyszenie „Młodzi dla Polski”. Proponują swoich patronów w miejsce Henryka Panasa, Andrzeja Wakara i Zbigniewa Nienackiego.

To była awangarda komunizmu, przez wiele lat propagowali ustrój komunistyczny. Chcemy aby takie osoby zniknęły z przestrzeni publicznej

– mówi Patryk Usiądek ze stowarzyszenia. Zaproponowali też zmiany nazw nie opiniowanych przez IPN, m.in. ulicy I dywizji WP na Danuty Siedzikówny „Inki”.

Ulica ta leży przy cmentarzu wojskowego i jest równoległa do ul. Szarych Szeregów a bohaterska łączniczka AK „Inka należała do harcerzy

– tłumaczy Mateusz Załęcki. Proponują też zmianę ulicy Zbigniewa Nienackiego na Huberta Wagnera, związanego z Olsztynem trenera złotej polskiej reprezentacji Polski w siatkówce.

Przypomnijmy olsztyńscy radni podjęli uchwałę o zmianie trzech nazw ulic. Patronem ulicy Berlinga stanie się rotmistrz Witold Pilecki, ulica Hanki Sawickiej zostanie zmieniona na ulicę Wrocławską, ulica Hibnera natomiast będzie teraz ulicą Pasymską.

Nazwy pozostałych pięciu ulic wojewoda musi zmienić do 3 grudnia.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej.

00:00 / 00:00

Autor: K.Grabowska
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w IPN, ulice
Dr Mateusz Szpytma: Mało jest państw, które ucierpiały w czasie II wojny światowej, tak jak Polska

Mamy prawo ubiegać się o zadośćuczynienie od Niemców za straty poniesione podczas II wojny światowej. Tak twierdzi dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV