Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Skromnie i godnie. Elbląg uczcił 39. rocznicę Porozumień Sierpniowych

Fot. PortEl.pl

Elblążanie świętowali 39. rocznicę Porozumień Sierpniowych. Uroczystości rozpoczęło specjalne posiedzenia Elbląskiego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność.

0 18 w katedrze św. Mikołaja została odprawiona msza święta, a po niej kolumna obecnych i byłych działaczy związkowych, samorządowców i mieszkańców przeszła pod Pomnik Ofiar Grudnia 70. Tam jak co roku zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Elblążanie chcą, by Polacy pamiętali o ich roli w protestach, które zakończyły się podpisaniem Porozumień Sierpniowych. Elbląg był trzecim miastem, które przystąpiło do strajków rozpoczętych w sierpniu 1980 roku w Gdańsku i Szczecinie. Miał swoich delegatów, którzy byli współautorami 21 Postulatów, tego katechizmu rodzącej się Solidarności

– przypomniał przewodniczący elbląskiej Solidarności Grzegorz Adamowicz.

00:00 / 00:00

Wielu bohaterów tamtych wydarzeń zostało odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności. W tym roku dołączy do tego grona kolejnych czterech działaczy. Doroczne obchody finału strajków z 1980 roku są w Elblągu organizowane według stałego scenariusza i dość skromnie.

Elbląska Solidarność już planuje przyszłoroczne uroczystości – 40. rocznicy Podpisania Porozumień Sierpniowych oraz 50. rocznicy Grudnia 70. Zarząd Regionu chce zaprosić na nie m.in. historyków, którzy badają wydarzenia z tamtych czasów.

Fot. PortEl.pl

Fot. PortEl.pl

Fot. PortEl.pl

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w porozumienia sierpniowe
Współczesna historia Polski pisała się na oczach mieszkańców Elbląga. Miasto uczci 39. rocznicę Porozumień Sierpniowych

W Elblągu  uroczyste obchody 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpocznie o 18.00 msza święta w katedrze św. Mikołaja. Po mszy uczestnicy uroczystości przejdą pod Pomnik Ofiar...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV