Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
IMIENINY: Elżbiety, Marka, Pauli
EUR: 4.2802 CHF: 3.7056
USD: 3.6922 GBP: 4.8998
Logowanie
 

Skrzypce diabelskie i burczybas do obejrzenia w Olsztynku

Instrumenty na wystawie w Olsztynku, fot. muzeumolsztynek.com.pl

Skrzypce ludowe, mandoliny, cytry, piszczałki, szałamaje, skrzypce diabelskie – to tylko niektóre instrumenty na wystawie w Olsztynku w dawnym kościele parafialnym.
Pochodzą ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Oprócz podziwiania niekiedy mało już znanych instrumentów, można również posłuchać jak brzmią skrzypce diabelskie.

Wśród zwiedzających duże zaciekawienie wzbudza instrument, którego dźwięku akurat usłyszeć nie możemy, ale jego nazwa nie pozostawia wątpliwości co do jego brzmienia – mówi Urszula Trzcińska z Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. – Burczybas to typowy instrument kaszubski, instrument magiczny, miał odstraszać złe moce. Do dziś muzycy ludowi na Kaszubach grają na nim głównie podczas kolędowania.

Wystawę zatytułowaną „Osobliwości ludowego instrumentarium muzycznego” ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu można oglądać w Salonie Wystawowym Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.

 

Instrumenty na wystawie w Olsztynku, fot. muzeumolsztynek.com.pl

Instrumenty na wystawie w Olsztynku, fot. muzeumolsztynek.com.pl

 

(ak/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w skansen, Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, instrumenty ludowe
Wojewódzkie święto plonów w skansenie w Olsztynku

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku odbyły się dożynki wojewódzkie. Uroczystości rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego od chaty Burdajny pod scenę w amfiteatrze. Tam odbyła się msza...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV