Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

SLD neutralne w sprawie referendum

Sojusz Lewicy Demokratycznej nie będzie agitował ani ”za”, ani ”przeciw” udziałowi w referendum, w którym elblążanie mają zdecydować o przyszłości prezydenta Grzegorza Nowaczyka i Rady Miasta. Zarząd Miejski SLD oświadczył, że nie przygotowuje też żadnej kampanii.

Referendum niczego nie załatwia, problemy miasta od tego nie znikną. – mówi przewodniczący Janusz Nowak. Największym problemem miasta, zdaniem Lewicy, jest ogromne zadłużenie, które może zablokować Elblągowi możliwość ubiegania się o dotacje unijne. Dlatego SLD proponuje Platformie Obywatelskiej współpracę ponad podziałami. Siądźmy do rozmów co zrobić, by ograniczyć wydatki bieżące miasta, to najważniejsza rzecz w tej chwili. – dodaje Nowak.

Elbląski Sojusz Lewicy Demokratycznej jest czwartym ugrupowaniem politycznym, które podało swoje oficjalne stanowisko wobec referendum, które ma odbyć się 14 kwietnia. Wcześniej przeciw referendum wypowiedziała się PO, za odwołaniem władz miasta są Prawo i Sprawiedliwość oraz Ruch Palikota.


Stanowisko Rady Miejskiej SLD dotyczące referendum w sprawie odwołania władz samorządowych Elbląga

Artykuł 170 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi: „Członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować, w drodze referendum, o sprawach dotyczących tej wspólnoty, w tym o odwołaniu pochodzącego z wyborów bezpośrednich organu samorządu terytorialnego”.

Zgodnie z wolą ponad dziesięciu tysięcy mieszkańców, 14 kwietnia 2013 r. odbędzie się referendum, w którym elblążanie wypowiedzą się w sprawie odwołania władz samorządowych miasta: Prezydenta i Rady Miejskiej. Referendum jest jedną z najważniejszych zdobyczy polskiej demokracji. W formie głosowania umożliwia wyrażenie bezpośredniej, wiążącej opinii w sprawach ważnych dla obywateli. Umożliwia również demokratyczne odwołanie władz, które w swych działaniach nie realizują zobowiązań wyborczych.

Referendum, które odbędzie się w Elblągu, jest wynikiem społecznej inicjatywy mieszkańców, którzy nie zgadzają się na styl zarządzania miastem. Sojusz Lewicy Demokratycznej nie może pozostać obojętny wobec inicjatywy elblążan. Podkreślając, że jest to inicjatywa społeczna, pragniemy również zaznaczyć, że referenda nie powinny być wykorzystywane do koniunkturalnych celów politycznych, będących w sprzeczności z faktycznymi problemami miasta i obywateli.

Jako Sojusz Lewicy Demokratycznej stoimy na stanowisku, że skorzystanie z demokracji bezpośredniej przez udział w referendum jest konstytucyjnym prawem obywatelskim. Każdy ma prawo wyrazić opinię o władzy sprawującej mandat wyborczy. (ms/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, polityka, Nowaczyk, SLD
Elbląg - pomnik Piekarczyka
8 marca – Dzień Elbląga

Dla elblążan 8 marca to nie tylko Dzień Kobiet, ale rocznica ważnego historycznego wydarzenia sprzed 492 lat. Aż do 1772 roku 8 marca był w Elblągu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV