Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Śledztwo prokuratury w sprawie projektu UWM

Prokuratura rejonowa Olsztyn-Północ wszczęła śledztwo w sprawie unijnego projektu dotyczącego innowacyjnych metod rozrodu ryb. Śledczy sprawdzają, czy przy realizacji projektu przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski nie doszło do nadużyć finansowych.

Chodzi o duży projekt naukowy rozpoczęty w 2011 roku. Zgodnie z założeniami naukowcy mają opracować, przetestować i wdrożyć nowe technologie w hodowli ryb śródlądowych. Wartość projektu to 33 mln złotych. 25 mln pochodzi z Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rybackiego, a 8 mln złotych to wsparcie z budżetu państwa.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Mieczysław Orzechowski, śledztwo wszczęto po zawiadomieniu Urzędu Kontroli Skarbowej, który stwierdził, że przy realizacji projektu były wypłacane zbyt wysokie wynagrodzenia i nieodpowiednio dokumentowano proces badawczy.

Sprawę ewentualnych nieprawidłowości w projekcie unijnym badała też sama uczelnia. Chodzi o czas realizacji projektu od stycznia do listopada 2011 roku. Kierownik projektu był zatrudniony na umowę o pracę i otrzymywał wynagrodzenie 1700 złotych miesięcznie, ale już wynagrodzenia za prace badawcze wahały się w przedziale od 100 do 450 złotych za godzinę pracy.

Jeden z wykonawców prac otrzymywał przez jakiś czas po 100 tysięcy złotych miesięcznie. Prokuratura sprawdza, czy osoba odpowiedzialna za sprawy majątkowe przy realizacji tego projektu nie przekroczyła swych uprawnień i nie wyrządziła tym samym szkody finansowej. (pa/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prokuratura, sledztwo, UWM, rozród
Elbląska Prokuratura Okręgowa jest skuteczna

Elbląska Prokuratura Okręgowa podsumowała ubiegły rok. W "apelacji gdańskiej" jest drugą prokuraturą pod względem skuteczności. Rozpatrzyła przeszło 14 tysięcy spraw, ponad jedna-trzecia z nich zakończyła się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV