Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Śledztwo ws. nienawistnych zachowań wobec Ukraińców

Olsztyńska prokuratura wyjaśnia okoliczności nienawistnych zachowań wobec pracujących w olsztyńskiej restauracji Ukraińców – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Krzysztof Stodolny.

Chodzi m.in. o porysowanie auta małżeństwa Ukraińców pracujących w olsztyńskiej restauracji oraz naklejanie w sąsiedztwie ich mieszkania ulotek z hasłami odwołującymi się do Stepana Bandery i UPA.

– Ukraińcy sami ustalili sprawcę naklejania ulotek ponieważ nagrali go telefonem – przyznał rzecznik prokuratury Krzysztof Stodolny, który poinformował, że sprawca zatrzymany przez samych zainteresowanych, a następnie przez policję, został przesłuchany na razie jako świadek. – Nie zaprzeczył naklejaniu ulotek. Powiedział, że robił to w celach prawdy historycznej, bo jego przodkowie zginęli na Wołyniu – powiedział prokurator Stodolny i dodał, że zatrzymany nie przyznaje się do porysowania auta Ukraińców.

Na razie nikomu nie przedstawiono w tej sprawie zarzutów, w ocenie prokuratora Stodolnego postępowanie powinno się zakończyć w tym roku.

Mecenas Wojciech Wrzecionkowski – pełnomocnik Ukraińców – wynajęty przez zatrudniającego ich restauratora podkreślił, że jego ukraińscy klienci przebywają i pracują w Polsce legalnie, nie wchodzą w konflikty z prawem, a pracodawca jest z nich bardzo zadowolony. – Przykre jest i to, że atak spotkał tych ludzi ze strony sąsiada – przyznał mecenas.

W województwie warmińsko-mazurskim żyje bardzo liczna mniejszość ukraińska. Są to przede wszystkim potomkowie przesiedlonych w 1947 roku w ramach akcji „Wisła”. Coraz chętniej na Warmii i Mazurach zamieszkują także ludzie, którzy wyemigrowali z Ukrainy w poszukiwaniu lepszego życia. Zarówno „polscy Ukraińcy”, jak i ci niedawno tu przybyli spotykają się w cerkwiach, wspierają w razie potrzeby. Prokurator Krzysztof Stodolny przyznał, że w regionie tzw. przestępstwa z nienawiści dotąd odnotowywano przede wszystkim w odniesieniu do osób pochodzenia arabskiego. Zdarzają się także postępowania dotyczące symboli faszystowskich. – Tego typu zachowania w odniesieniu do Ukraińców to rzadkość – dodał rzecznik prokuratury.

 

(pap/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sledztwo, Ukraińcy, Ukrainiec, prokuratura okręgowa, wrzecionkowski
Ukraińcy przybliżyli w Węgorzewie swoją kulturę

"Kultura ukraińska z daleka i bliska" - pod takim hasłem odbył się w Węgorzewie koncert przybliżający kulturę ukraińską. Od lat działa tam zespół tańca "Czeremosz". Kultura...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV