Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Słuchowisko „Orędzie z gietrzwałdzkiego klonu” na płycie Polskiego Radia Olsztyn

Słuchowisko „Orędzie z gietrzwałdzkiego klonu” na płycie Polskiego Radia Olsztyn.

„Orędzie z gietrzwałdzkiego klonu”, słuchowisko Zenona Złakowskiego, które emitujemy od czerwca na antenie Polskiego Radia Olsztyn, teraz nasza rozgłośnia wydała w formie dwupłytowego albumu na CD, w 1000 egzemplarzy.

Słuchowisko powstało z okazji 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.  W role wizjonerek – 13-letniej Justyny Szafryńskiej i 12-letniej Barbary Samulowskiej, księdza proboszcza Augustyna Weichsela, a także innych bohaterów tego niezwykłego wydarzenia – wcielili się aktorzy Teatru im. Jaracza w Olsztynie i studenci Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka.

Do napisania słuchowiska zainspirował Zenona Złakowskiego,  pisarza i długoletniego redaktora programów katolickich Polskiego Radia Olsztyn, ks. Krzysztof Bielawny, koordynator obchodów 140. rocznicy objawień i prezes rozgłośni Leszek Sobański. O pracy nad słuchowiskiem opowiedział nam autor.

To było fajne wyzwanie, tym bardziej, że o objawieniach przeciętny mieszkaniec regionu niewiele wie. Materiał do przedstawienia był bardzo bogaty, bo objawienia trwały 2 miesiące i obfitowały w różne wydarzenia, nawet dramatyczne. Na wstępie przewidywałem udział w słuchowisku ponad 30 osób, bo nawet uwzględniłem epizodyczne postaci. Jednak trzeba było dokonać znaczącej redukcji ról. Dużą pomoc otrzymałem od aktora Cezarego Ilczyny, który stał się opiekunem artystycznym słuchowiska. Wielką pracę wykonał też reżyser Jaromir Wroniszewski, a akustycznie znakomicie zrealizował Ryszard Szmit

 

Płytę ze słuchowiskiem będzie można nabyć podczas audycji na antenie Polskiego Radia Olsztyn. Prosimy nas słuchać.

Objawienia gietrzwałdzkie zostały uznane oficjalnie przez Kościół 100 lat później. 11 września 1977 roku  Józef Drzazga, biskup warmiński, uroczyście zatwierdził kult objawień Matki Bożej.

Gietrzwałd jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Stolicę Apostolską za autentyczne.

Autor/Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w słuchowisko
Słuchowisko Polskiego Radia Olsztyn pt. „Sponsor” na ogólnopolskim festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2017

Dzisiaj, w Sopocie (20.06.) odbyło się przesłuchanie słuchowisk - Wracamy bardzo zadowoleni - mówi Marek Markiewicz, jeden z reżyserów słuchowiska. - Mieliśmy bardzo dobrą prezentację, dopisała...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV