Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Służba więzienna monitoruje zagrożenie epidemiologiczne i wprowadza specjalne procedury

We wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych w Polsce wprowadzono dziś profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim wchodzącym na ich teren.

Dotyczy to m.in. odwiedzających osadzonych – poinformowała rzecznik Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska.

Od dnia 12 marca we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom wchodzącym na ich teren, w tym odwiedzającym osadzonych.

W przypadku stwierdzenia temperatury ciała przekraczającej 38 stopni C podejmowana jest decyzja o niewpuszczeniu na teren jednostki penitencjarnej.

Służba więzienna apeluje, aby osoby chcące odwiedzić bliskich w zakładach karnych i aresztach śledczych, w przypadku wystąpienia u nich objawów infekcji górnych dróg oddechowych, m.in. gorączki, kaszlu, kataru czy duszności, pozostały w domach.

Ppłk Krakowska dodała, że Służba Więzienna stale współpracuje z inspektoratami sanitarnymi i monitoruje zagrożenie epidemiologiczne, dlatego w każdej chwili i bez uprzedzenia mogą zostać wprowadzone w każdej jednostce penitencjarnej w kraju obostrzenia lub całkowity zakaz widzeń.

W sytuacji zagrożenia możliwe jest wstrzymane przepustek i zezwoleń na opuszczenie zakładu karnego, zatrudnienia zewnętrznego, zajęć o charakterze zbiorowym, odprawiania nabożeństw i udzielanie posług religijnych.

Zakłady karne i areszty śledcze zostały zaopatrzone w zapas wirusobójczych płynów dezynfekcyjnych, środków higienicznych i medycznych, w tym maseczek ochronnych. Opracowano również kryteria kwalifikacji osadzonych, wobec których istnieje zagrożenie zakażenia koronawirusem.

Jak zapewniła ppłk Krakowska „polska Służba Więzienna na bieżąco dostosowuje się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i analizuje decyzje władz więziennictwa w krajach europejskich związane z zagrożeniem koronawirusem”.

Sytuacja w więzieniach na terenie Europy

Całkowity zakaz wizyt w więzieniach wprowadzono na Słowacji, Litwie, we Włoszech, w Portugalii, w hiszpańskich regionach Madryt, Alava i La Rioja oraz w niemieckim landzie Nadrenia Północna Westfalia. W Czechach, Estonii i Austrii nie wolno wchodzić na teren zakładów karnych osobom z podwyższoną temperaturą, a w Irlandii odwiedzający są dodatkowo badani przez lekarza. W Szwajcarii i Austrii widzenia odbywają się bez bezpośredniego kontaktu, w pomieszczeniach oddzielonych szybą, natomiast w kilku niemieckich landach zalecono ograniczenie widzeń z bliskimi do ustawowego minimum – jednej godziny na miesiąc.

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w areszt, więzienie
Co grozi za nieprzestrzeganie kwarantanny? „Zdarzały się nawet ucieczki”

Nieprzestrzeganie zasad kwarantanny domowej może skończyć się grzywną lub nawet więzieniem. Mówi o tym specustawa ws. walki z koronawirusem, przyjęta 8 marca. Kwarantanną domową obejmuje się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV