Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Służby wygaszają ognisko ptasiej grypy w powiecie iławskim. „Wirus łatwo się przenosi, trzeba zachować najwyższą ostrożność”

Fot. K. Grabowska

Trwa wygaszanie ogniska ptasiej grypy w gminie Zalewo w powiecie iławskim. Całe stado – ponad 23 tysiące indyków rzeźnych – zlikwidowano, teraz zwierzęta są wywożone do zakładu utylizacji. Kolejny krok to dezynfekcja gospodarstwa.

Nowych przypadków nie ma, ale wirus łatwo się przenosi i trzeba zachować najwyższą ostrożność – mówi Dorota Daniluk, zastępczyni wojewódzkiego lekarza weterynarii w regionie.

00:00 / 00:00

Służby weterynaryjne potwierdziły ptasią grypę w stadzie w Rąbitach w poniedziałek. Wojewoda warmińsko-mazurski wydał rozporządzenie o ustaleniu obszaru zapowietrzonego w promieniu trzech kilometrów i zagrożonego – w promieniu siedmiu kilometrów od miejsca wystąpienia choroby. Rolnicy mający gospodarstwa w tych obszarach muszą stosować zasady bioasekuracji.

To pierwszy przypadek ptasiej grypy na Warmii i Mazurach od dwóch lat. W całym kraju choroba wystąpiła w piętnastu miejscach w czterech województwach: lubelskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim.

 

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w weterynaria, gospodarstwo, indyki, utylizacja, Dorota Daniluk, ptasia grypa, bioasekuracja
Ptasia grypa w powiecie iławskim. Ponad 23 tysiące indyków zostanie zutylizowanych

Po dwóch latach przerwy w Warmińsko-Mazurskiem znowu zaatakowała ptasia grypa. Wirusa choroby wykryto w gospodarstwie w Rąbitach w gminie Zalewo w powiecie iławskim. Ferma jest pod...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV