Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Służby zabezpieczają dom przy ul. Mazurskiej w Olsztynie. Budynek jest zagrożony katastrofą budowlaną

Fot. K. Grabowska

Inspektorzy nadzoru budowlanego i geolodzy pracują nad zabezpieczeniem budynku przy ulicy Mazurskiej w Olsztynie, z którego wczoraj ewakuowano mieszkańców. Prace mają zapobiec osunięciu się ze skarpy, na której stoi.

Wczoraj osunął się już mur, który zabezpieczał skarpę. To potężna, bo ponad 40-metrowa konstrukcja, która pod naporem ziemi zaczęła pękać. Wstępnie ustalono, że doszło do tego przez nieodpowiednio prowadzone w tym miejscu prace budowlane. Na sąsiedniej działce ma powstać nowy budynek mieszkalny z garażem w podziemiu. Robotnicy odkopali mur, żeby go wspomóc, jednak efekt był zupełnie inny. W zagrożonym katastrofą budynku mieszka szesnaście osób. Część z nich zgodziła się na rozmowę z naszą reporterką:

Na miejsce wezwano wykonawcę robót, który ma wspomóc naprawienie powstałej szkody. Geolodzy prowadzą też prace, które mają zwiększyć siłę utrzymującą skarpę i mur. Powstał pomysł, żeby wybudować przyporę z gliny, która pozwoli utrzymać ciężar osuwającej się skarpy, ale na to potrzeba czasu.

Fot. K. Grabowska

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w inspekcja, mur, Centrum Zarządzania Kryzysowego, skarpa
Mocno namoknięty grunt jest przyczyną osunięć drzew w jarach Wysoczyzny Elbląskiej

Pierwsze takie przypadki zostały odnotowane we wrześniu po silnych opadach deszczu. Ostatni wydarzył się wczoraj, kiedy drzewa razem ze skarpą runęły na drogę nr 503 Elbląg...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV