Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Śniadanie Daje Moc”, czyli promocja zdrowego jedzenia wśród najmłodszych. „To najważniejszy posiłek dla dziecka”

Ilustracja do tekstu. Fot. Pixabay.com

Po raz ósmy obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W Polsce powstały kampanie dotyczące dobrych nawyków żywieniowych. Jedną z nich jest kampania “Śniadanie Daje Moc”.

Intencją pomysłodawców jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych. Badania z 2010 roku pokazują, że około 40% uczniów i studentów rezygnuje ze śniadania. Rozpoczynanie dnia bez posiłku, bądź niejedzenie między lekcjami, źle wpływa na samopoczucie i koncentracje uczniów.

Zdaniem dr Katarzyny Przybyłowicz z Katedry Żywienia Człowieka UWM w Olsztynie, okres dziecięcy związany jest z programowaniem zdrowia, stąd troska i obawa naukowców oraz lekarzy o odległe skutki zdrowotne. Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie – przekonuje dietetyczka Aleksandra Osłów, które powinno być zbilansowane i zawierać podstawę węglowodanową, dodatek białkowy i dodatki witaminowe w postaci naturalnej.

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro-Toques – organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Śniadanie daje moc, dr Katarzyna Przybyłowicz, Aleksandra Osłów
„Śniadanie daje moc”, czyli szkoły przeciwdziałają niedożywieniu dzieci

Szkoły z Warmii i Mazur przyłączyły się do akcji "Śniadanie daje moc". Jej celem jest przeciwdziałanie niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Podczas...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV