Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Specjaliści alarmują – uczniowie mają za ciężkie plecaki

Fot. A. Skrago

Według badań Głównego Inspektora Sanitarnego prawie połowa najmłodszych dzieci nosi za ciężkie plecaki. Waga szkolnego plecaka czy tornistra nie powinna przekraczać 10-15 procent masy ciała ucznia.

Dziś, 1 października ruszyła ogólnopolska akcja ważenia plecaków zorganizowana przez Państwową Inspekcję Sanitarną i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie był gościem Izabeli Malewskiej.

I. Malewska: Dziś w Olsztynie pierwsze ważenie. Ale to nie znaczy, że pod lupę weźmiemy tylko plecaki najmłodszych?

J. Dzisko: No tak, zaczynamy dzisiaj w Olsztynie w Szkole Podstawowej Nr 2. Natomiast już jutro w każdym powiecie w jednej szkole chcemy również przeważyć teczki, tornistry i torby dzieci. Tę akcję będziemy prowadzili w październiku tak, aby w każdym powiecie przeważyć plecaki w dwóch szkołach. Potem nie zakończymy jej, w związku z tym przez cały rok szkolny będziemy próbowali jednak zobaczyć, co te nasze dzieci noszą.

I. Malewska: A noszą przeróżne skarby i my rodzice doskonale o tym wiemy. Wiemy także, że te plecaki są przeładowane. Mówi się o tym, że masa plecaka nie powinna przekraczać 10 – 15% masy ciała dziecka. W praktyce jest nieco większa?

J. Dzisko: Nie niestety tak, ponieważ tego typu badania prowadzimy praktycznie co roku. Niestety mamy takie „osiągnięcia”, w których 40 a nawet 50% dzieci w danym roczniku ma przeciążenia plecakowe. Myślę, że to problem występujący od dłuższego czasu. Teraz możemy pomyśleć o przyszłości zdrowych dorosłych. Przecież to, co kształtuje się w kręgosłupie tego dziecka oczywiście potem będzie miało przełożenie na stanie zdrowia u człowieka dorosłego.

I. Malewska: Czy plecaki dziewczynek są bardziej przeładowane niż chłopców, czy można zaryzykować takie stwierdzenie?

J. Dzisko: Nie uogólniałbym tej sprawy. Zdarzają się chłopcy, którzy noszą nieprawdopodobne rzeczy do szkoły. Uważają, że wszystko może się przydać. Ja w swoim okresie też nosiłem scyzoryki, śrubki i inne podobne rzeczy w swoim tornistrze. Dzisiaj mamy zapasowe baterie, dużą ilość sprzętu elektronicznego.

I. Malewska: Telefony, tablety…

J. Dzisko: To wszystko u chłopców też się zdarza. Dziewczynki zaczynają również mieć ogromne, kolorowe, ciężkie piórniki, pełne zestawy kredek. To estetycznie wygląda pięknie, tylko to wszystko niestety waży.

Posłuchaj rozmowy z Januszem Dzisko

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

To, jak wyglądają nasze kręgosłupy nie zależy tylko od stylu życia czyli od aktywności fizycznej, ale także od naszej diety.

Doktor Anna Hinburg, dietetyczka z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie  była gościem Izabeli Malewskiej

I. Malewska: Jak ważna jest dieta, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi?

A. Hinburg: Tak naprawdę nie chodzi o to, że za pomocą żywienia wzmacniam tylko kręgosłup. Mój kręgosłup jest w stanie wytrzymać dopiero wtedy, kiedy moje żywienie jest prawidłowe. To jest rzecz pierwsza. Jeżeli chodzi o sam kręgosłup, mamy trzy podstawowe składniki: białko, wapń i witamina D. Te składniki możemy znaleźć w posiłkach wszelkiego rodzaju. Jednak musimy pamiętać, że wiele produktów, które jedzą dzieci powoduje, że te składniki się nie wchłaniają. Oczywiście głównie skupiam się na produktach wysokiego przetworzenia, czyli np. słodycze. Są to czyste węglowodany.

Posłuchaj rozmowy z Anną Hinburg

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Jak dbać o prawidłowa postawę? Na to pytanie odpowiada fizjoterapeuta Jacek Żukowski z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

I. Malewska: Czy sam ciężar plecaka jest problemem czy to, jak go nosimy?

J. Żukowski:  Ciężar plecaka na pewno jest problemem, jak nosimy plecak również. Szeroko pojęta edukacja, jak zapobiegać problemom związanym z ciężarem noszenia – to też jest problem. Nie obserwuje się tego, by dzieci były edukowane przez rodziców czy przez nauczycieli, jak zapobiegać temu ciężarowi. Wszystkie badania i artykuły, które się czyta na ten temat obnażają to, co jest w plecaku dziecka. Trzeba coś przewartościować.

I. Malewska: Tak naprawdę często zdajemy sobie sprawę z tego, że problem jest z kręgosłupem u naszego dziecka dopiero w momencie, kiedy jest bilans? Wtedy lekarz mówi, że ta postawa mu się nie podoba?

Posłuchaj rozmowy z Jackiem Żukowskim

A co uczniowie noszą w swoich plecakach i jaki wybrać, żeby był lekki i funkcjonalny? O tym opowiada Monika Grocka nauczycielka w Szkole Podstawowej Nr 11 w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy z Moniką Grocką

00:00 / 00:00

Jakie plecaki noszą nasze dzieci? Wyjaśniała Ewa Hinburg, koordynatorka ds. promocji zdrowia w Szkole Podstawowej nr 2 w Nidzicy.

Posłuchaj rozmowy z Ewą Hinburg

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Podbielska/A. Dybcio za D. Kucharzewska

RadioOlsztynTV