Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Specjaliści badają historyczne dokumenty znalezione w elbląskim Urzędzie Skarbowym

Niecodzienne odkrycie w Urzędzie Skarbowym w Elblągu

Muzealnicy z Elbląga badają dokumenty, które zostały odnalezione kilka dni temu w budynku Urzędu Skarbowego.

Przypomnimy, stało się to podczas prac budowlanych. Robotnicy odkryli je m.in. po wyjęciu starych okien. Papier jest mocno zgnieciony, ale jak potwierdzają pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego, znalezisko jest w dobrym stanie. Przeleżało tam od wojny.

To głównie niemieckie dokumenty podatkowe, ale są też inne. Bardzo cenne, jeśli chodzi o poszerzanie wiedzy o różnych sferach życia tamtego Elbląga.

– Jest ich niemało, bo aż dwa worki – podkreśla Wiesława Rynkiewicz-Domino z elbląskiego muzeum. W tym zbiorze są m.in. dokumenty skarbowe, podania o zasiłki wdów po żołnierzach zabitych na froncie, ale też bardzo interesujące dane o jednostkach pływających po Zalewie Wiślanym.

– Gmach przy ulicy Mickiewicza przed wojną pełnił tę samą funkcję co teraz – przypomina Wiesława Rynkiewicz-Domino, choć początkowo miała tam być siedziba NSDAP. Budynek przetrwał wojnę w dobrym stanie.

Dokumenty są cenne także dlatego, że niewiele im podobnych ocalało po wojnie. Niszczyli je sami Niemcy, część spłonęła w trakcie walk, resztę zniszczyli osadnicy. Już wiadomo, że elbląskie znalezisko trafi w ręce specjalistów zajmujących się archiwami.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dokumenty, Urząd Skarbowy w Elblągu
Wyjątkowe odkrycie w elbląskim Urzędzie Skarbowym. Robotnicy znaleźli historyczne dokumenty sprzed około 80 lat

Do niecodziennego odkrycia doszło podczas wymiany stolarki okiennej w Urzędzie Skarbowym w Elblągu. Podczas prac budowlanych prowadzonych w ten weekend w budynku, ekipa remontowa znalazła historyczne...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV