Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Specjaliści będą namawiali do profilaktyki nowotworowej. Odwiedzą urzędy i firmy na Warmii i Mazurach

Fot. fotolia

NFZ planuje przeprowadzenie cyklu krótkich wykładów informacyjnych w największych urzędach i firmach w regionie.

Pierwszy odbył się urzędzie miasta w Olsztynie, kolejny zaplanowano na styczeń w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Instytucje zainteresowane spotkaniami mogą się zgłaszać do NFZ.

Specjaliści namawiają do profilaktyki nowotworowej, w tym badań mammograficznych i cytologicznych. Jak poinformowała Aleksandra Kuczko z warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ, program profilaktyki raka piersi jest skierowany do pań w wieku 50-69 lat, które nie wykonywały mammografii od 2 lat. Natomiast program profilaktyki raka szyjki macicy jest kierowany do pań w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały cytologii od 3 lat.

Według specjalistów wśród powodów niezgłaszania się na badania pacjentki najczęściej podają strach, „że coś wykryją” oraz brak czasu.

W województwie warmińsko-mazurskim profilaktyczne badania mammograficzne wykonało 41 proc. kobiet w tej grupy wiekowej, co daje nam 6. miejsce w kraju. Natomiast profilaktyczne badania cytologiczne wykonało 22 proc. kobiet ze wskazanej grupy, co plasuje Warmię i Mazury na drugim miejscu w Polsce.

Mimo że znajdujemy się w czołówce województw w kraju, gdzie badania wykonuje największa liczba kobiet, mamy jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ w Olsztynie rokrocznie organizuje szereg akcji promowania profilaktyki zdrowotnej. Obecnie rozpoczął akcję „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”, mającą uzmysłowić, iż profilaktyki nie należy się obawiać, jest ona czymś niezbędnym i dotyczy każdego z nas

– podkreśliła Aleksandra Kuczko.

Jak podała Aleksandra Kuczko, w tym roku warmińsko-mazurski oddział NFZ zorganizował 21 akcji promocyjnych, w tym największa dotyczyła profilaktyki raka szyjki macicy. Z okazji Dnia Matki niemal 6 tysięcy uczniów szkół podstawowych i przedszkoli w powiatach, gdzie badania wykonuje najmniej kobiet, czyli w ełckim, piskim, szczycieńskim, nidzickim, zachęcało swoje mamy do wykonania badań profilaktycznych. Uczniowie wręczyli mamom laurki i zaproszenia na profilaktyczne badania zdrowotne finansowane przez NFZ.

Wcześniej prawie 410 nauczycieli z 51 szkół i przedszkoli wyjaśniło dzieciom, czym jest profilaktyka i dlaczego ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań zdrowotnych.
Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, NFZ, nowotwór, mammografia
W Elblągu powstało drugie w województwie warmińsko-mazurskim Centrum Onkologii

Stało się tak dzięki zawarciu umowy między dwiema elbląskimi placówkami: samorządowym Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym i prywatnym Centrum Radioterapii i Usprawniania Nu-Med. Pacjenci z Elbląga i subregionu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV