Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Specjalny plan pomoże rolnikom w walce z suszą. W Olsztynie odbyły się konsultacje społeczne

Fot. Dorota Grzymska

Stop suszy! to projekt powstający pod nadzorem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz w Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Teraz plan przeciwdziałania skutkom suszy poddawany jest konsultacjom społecznym – właśnie takie odbyły się w Olsztynie.

Sytuacja w związku z zagrożeniem suszą w naszym województwie nie wygląda źle – przekonywał Mirosław Markowski, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Tereny objęte suszą rolniczą czy hydrologiczną obejmują od 20 do 30 procent, to dużo mniej niż np. na obszarach środkowej Polski, gdzie jest ekstremalne zagrożenie. Niemniej jednak trzeba pomyśleć o takich zabezpieczeniach, by pomóc szczególnie naszym rolnikom. W tym celu powstał plan przeciwdziałania skutkom suszy, który proponuje konkretne rozwiązania dla poszczególnych terenów w kraju. Będą to m.in. działania retencyjne jak np. budowa dużego zbiornika na Łynie pod Dobrym Miastem.

Inne przedsięwzięcia to: budowa ujęć wód podziemnych do poboru na cele nawodnień rolniczych i do spożycia przez ludzi, budowa i przebudowa urządzeń melioracyjnych, zwiększenie małej retencji i jej odtwarzanie, podpiętrzenie wód jezior, oraz zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych w miastach.

Plan Przeciwdziałania Skutkom Suszy to strategiczny dokument, który zawiera elementy planistyczne na rzecz gospodarowania wodą w latach 2021-2027. Konsultacje potrwają do lutego 2020 roku. Do tego czasu każdy może wnieść swoje propozycje do planu, najlepiej drogą elektroniczną na adres: ppss@konsultacjesusza.pl.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Fot. Dorota Grzymska

Fot. Dorota Grzymska

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV