Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spontaniczny jak Polak?

Fot. PAP Life

Polacy swoje plany snują najdalej na rok do przodu. Czy to znaczy, że mieszkańcy kraju nad Wisłą mogą poszczycić się spontanicznością? Coś w tym jest, bowiem mimo pędu, żyjemy „tu i teraz”…

W niezbyt odległej perspektywie – maksymalnie rocznej – myślimy niemal na każdy temat: o pracy i karierze zawodowej, edukacji swoich bliskich, rozwoju osobistym, a nawet o własnym zdrowiu. Najmniej czasu zajmuje nam planowanie podróży, najwięcej zaś – sprawy związane z domem i mieszkaniem czy finansami – oto, co wynika z raportu Lorus „Czas ma znaczenie. Opinie i zwyczaje Polaków związane z czasem”.

Co ciekawe, z badania można wysnuć wniosek, że Polacy nie lubią planować ze zbyt dużym wyprzedzeniem. Czy to znaczy, że mieszkańcy kraju nad Wisłą mogą poszczycić się spontanicznością? Respondenci w pytaniu dotyczącym perspektywy czasowej, w której myślą planując poszczególne elementy życia (dom lub mieszkanie, edukacja bliskich, finanse i majątek, rodzina, moja edukacja, rozwój osobisty, praca i kariera, zdrowie oraz podróże) wskazali, że do jej planowania podchodzą krótkoterminowo, a więc raczej spontanicznie niż w ujęciu odległej przyszłości.

I tak Polacy najchętniej planują swoje finanse – 85 proc. ankietowanych przyznało, że plany w tej dziedzinie snuje choćby z minimalnym wyprzedzeniem. Na drugim miejscu znalazły się podróże (również 85 proc.). Na trzecim – dom i mieszkanie, rodzina oraz zdrowie (po 82 proc.). To oznacza, że reszta badanych do tych kwestii podchodzi nad wyraz spontanicznie, na bieżąco.

Co ciekawe, o żadnej z wymienionych wyżej dziedzin – biorąc pod uwagę uśrednione wyniki badania – nie myślimy w perspektywie dłuższej niż rok. Z kolei zaledwie 3 proc. badanych myśli o swoim domu czy mieszkaniu długoterminowo, tyle samo snuje dalekosiężne plany dotyczące swoich finansów i majątku oraz spraw rodzinnych.

Jak widać, nie lubimy wybiegać w przyszłość. Jak przekonują twórcy badania, planowanie przyszłości z wyprzedzeniem jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na drodze do rozwoju osobistego i sukcesu. „Pozwala optymalnie zarządzać swoim czasem, sprzyja realizacji wyznaczonych sobie celów, zwiększa efektywność, a przy tym wykształca dyscyplinę i samokontrolę. Sprawia również, że lepiej reagujemy na sytuacje niespodziewane oraz niepomyślne scenariusze, ponieważ podczas planowania zdążyliśmy już wziąć je pod uwagę i przygotować się na nie” – wyliczają.

 

Autor: PAP Life
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy w Ełku powstanie Centrum Obsługi Inwestora? Trzy samorządy w skali kraju biorą udział w pilotażowym programie

Samorząd miejski w Ełku jako jeden z trzech w Polsce bierze udział w pilotażowym programie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Oprócz Ełku do projektu zakwalifikowano również samorząd...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV