Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spór wokół ustawy o IPN, niedziel bez handlu i pakietu dla średnich miast – to tematy audycji My, Wy, Oni

od lewej: Mateusz Mickiewicz, Szymon Palinko, Małgorzata Gołębicka, prowadzący Marek Lewiński, Marcin Kuchciński i Tomasz Pitura

Międzynarodowy spór w sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Artykuł 55. nakłada karę do 3 lat więzienia lub grzywnę na tego, kto „publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie”.

Ustawę krytykują nie tylko władze Izraela, ale też najbliżsi sojusznicy Polski, w tym USA. Prezydent ma więc poważny problem. Podpisać ustawę w takiej formie, czy nie? To teraz jego dylemat. A może tego dylematu nie ma? Reakcje Izraela są ostre, nie wiadomo, czy przypadkiem z polski nie zostanie wycofany ambasador tego państwa. Była też reakcja rządu. Orędzie premiera, zagrania miękkie, czyli spotkania z dziennikarzami i tak dalej. Co państwo sądzą o tej nowelizacji ustawy?

Odpowiadali goście audycji:

*PSL – Małgorzata Gołębicka
*Nowoczesna – Szymon Pelinko
*Kukiz’15 – Tomasz Pitura
*Platforma Obywatelska – Marcin Kuchciński
*Prawo i Sprawiedliwość – Mateusz Mickiewicz

Małgorzata Gołębicka: Co to jest dyplomacja? Przeczytam. „Umiejętność zachowania się w trudnej sytuacji tak, by nikogo nie urazić i osiągnąć zamierzony cel”. Jesteśmy w konflikcie z kolejnym państwem. Ustawa skonfliktowała nas z narodem żydowskim, ukraińskim i ma to też wpływ na nasze relacje państwowe z USA. Żywię głęboką nadzieję, że prezydent nie podpisze tej ustawy.

Małgorzata Gołębicka

Szymon Pelinko: Należy walczyć z krzywdzącymi naród polski sformułowaniami, które zdarzają się w debacie publicznej na Zachodzie, jednak należy walczyć w sposób skuteczny i przemyślany. Ustawa konfliktuje nas z naszym największym sojusznikiem, obok UE, ze Stanami Zjednoczonymi i zrobił nam zły pijar z Izraelem, które to państwo jest głównym narratorem w debacie na temat Holokaustu na świecie. Takiej reakcji należało się spodziewać. Niemiecki sąd w Koblencji w sprawie ZDF uznał, że polskie sady mają prawo skazywać za używanie takich sformułowań i to jest znacznie lepsze działanie, wspieranie tego typu pozwów. Prezydent powinien zawetować ustawę.

Szymon Pelinko

Tomasz Pitura: Jestem przekonany, że prezydent powinien jak najszybciej podpisać tę ustawę. Od wielu lat prowadzimy politykę strusia, byliśmy wyzywani od antysemitów. To Niemcy wybudowali obozy zagłady na terenie Polski, gdyż tu była największa społeczność żydowska. Sam minister spraw zagranicznych Niemiec przyznał, że drobne incydenty kolaboracyjne nie miały wpływu na to, że to Niemcy odpowiadają za tę zbrodnię. Obywatele Polski narodowości żydowskiej, gdy weszła Armia Czerwona na wschodnie tereny Rzeczypospolitej, witali ją kwiatami i wydawali naszych rodaków, których wywożono na Syberię.

Tomasz Pitura

Marcin Kuchciński: Fatalna ustawa, która przyniosła fatalne skutki. Nadwyrężyła nasze relacje  z Izraelem i USA. PiS zafundował nam promocję Polski, której nikt nie chce i nie oczekiwał. Pół świata szuka w Internecie haseł: szmalcownik, folksdojcz, polskie obozy śmierci, mimo że nikt z nas nie ma wątpliwości, że polskich obozów nie było, światowe media rozpisują się o próbie wybielania historii przez Polskę. Orędzie premiera źle przetłumaczone, wymieniono, że za obóz Mauthausen jak Katyń odpowiedzialni byli naziści. To tragedia wizerunkowa. Prezydent powinien zawetować ustawę.

Marcin Kuchciński

Mateusz Mickiewicz: Pan prezydent daje sygnały, że raczej się skłania do podpisania ustawy. Naród polski doświadczył niewyobrażalnego cierpienia podczas II Wojny Światowej. Polska została rozszarpana przez dwie okupacje: III Rzeszy Niemieckiej i sowieckiej Rosji. Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy Niemieckiej. Śmierć, cierpienie w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków i innych narodowości. Próby negowania, usprawiedliwiania, tłumaczenia niewyobrażalnej niemieckiej nazistowskiej zbrodni Holokaustu zawsze muszą spotkać się z jednoznacznym potępieniem.  Kłamstwo oświęcimskie to nie tylko zaprzeczanie przez prowokatorów, jak mniemam,  niemieckim zbrodniom ale także skrajnie kłamliwe pomniejszanie odpowiedzialności prawdziwych sprawców a więc Niemców i przypisywanie odpowiedzialności ich ofiarom, Polakom. W obozach mordowano Żydów i Polaków i inne narody, te obozy były niemieckie, ta prawda musi być chroniona ponieważ jest częścią prawdy o Holokauście. To dlatego rząd nowelizuje ustawę o IPN, by mieć skuteczne narzędzia do walki z kłamstwem oświęcimskim. Holokaust nie tylko był doświadczeniem stricte żydowskim ale był też niewyobrażalnym w swym okrucieństwie zabójstwem na Polsce, przecież wśród 6 milionów polskich obywateli, ofiar II Wojny Światowej, 3 miliony spośród nich było Żydami.

Mateusz Mickiewicz

Małgorzata Gołębicka: Nowelizacja nie jest potrzebna, skoro każdy wie, kto zbudował te obozy.

Szymon Pelinko: Ta ustawa wypromowała na arenie międzynarodowej pojęcie „polskie obozy śmierci”.

Tomasz Pitura: Musimy się bronić. Nie może być tak, że wielu obywateli USA i Izraela jest przekonanych, że naziści to Polacy. Musimy dbać o nasz interes narodowy.

Marcin Kuchciński: Należy edukować, rozmawiać a nie karać więzieniem czy grzywnami za debatę w tym temacie.

Mateusz Mickiewicz: Poziom kłamstwa wymierzonego w Polskę jest tak ogromny i bezczelny, że kojarzy się tylko z praktykami gebelsowskimi czy urbanowskimi. Jednym tweetem,  jednym powielanym wywiadem przekreśla się wszystkie odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, Polacy otrzymali ich ponad 6700, przekreśla się wszystkie alarmy i raporty Polskiego Państwa Podziemnego w sprawie ludobójstwa, przekreśla się jednoznaczną politykę Armii Krajowej wobec szmalcowników karanych śmiercią za wydanie Żydów, przekreśla się dokumenty, relacje świadków, przekreśla się fakty. Dla małego, prywatnego interesu politycznego część opozycji sprzedaje historię i prawdę o swoim państwie i narodzie. Rząd Mateusza Morawieckiego. broniąc prawdy o II Wojnie Światowej broni też prawdy o Holokauście  Jest to robione w interesie Polaków i Żydów. Apeluję o zrozumienie.

Posłuchaj całej audycji „My Wy Oni”, którą prowadził Marek Lewiński.

00:00 / 00:00

Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w IPN, obozy zagłady
Jeden na Jednego, czyli PiS kontra Kukiz’15. Rozmawiano o nowelizacji ustawy o IPN i wspólnych listach wyborczych opozycji

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie partii rządzącej z opozycją. Goście audycji rozmawiali o międzynarodowej burzy po nowelizacji ustawy o IPN i wspólnych listach Platformy Obywatelskiej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV