Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elwira Iwaszczyszyn

Z Elwirą Iwaszczyszyn rozmawia Ewa Zdrojkowska. Fot. Łukasz Węglewski

Ewa Zdrojkowska zaprasza na spotkanie z Elwirą Iwaszczyszyn – malarką, projektantką, fotografem, autorką wystawy Fruwamy.

Rozmowa z Elwirą Iwaszczyszyn – posłuchaj

00:00 / 00:00

Spontaniczność, jasna paleta barw, dynamiczna kreska, upodobanie do szczegółu, niekonwencjonalne ujęcia perspektywy i zaprzeczające grawitacji historie – to podstawowe elementy, którymi Elwira Iwaszczyszyn buduje swój nieokiełznany świat.

Wernisaż prac artystki odbył się 10 lutego
w sali konferencyjnej Radia Olsztyn

 

Fot. Elwira Iwaszczyszyn

Autorka jest projektantką wnętrz i ogrodów, to nie pozostaje bez znaczenia dla jej malarstwa. Wyczucie przestrzeni i monumentalizmu architektury, w szczególności sakralnej, umiejętność nieco teatralnego, kulisowego budowania kompozycji oraz dbałość o „dekoracje”, wywodzi się niewątpliwie z uprawianego zawodu.

Fot. Elwira Iwaszczyszyn

Elwira Iwaszczyszyn zajmuje się też rysunkiem, projektowaniem graficznym i malarstwem ściennym. Stąd zapewne upodobanie do wyrazistego konturu i realistycznych form. To jednak formalna strona tego malarstwa. Od strony narracyjnej jest to jednak surrealny świat, będący radością, wytchnieniem i relaksem. To ucieczka przed zgiełkiem pędzącej cywilizacji, azyl, w którym możemy schronić się przed nadmiarem oczekiwań ze strony otaczającego nas świata. A najważniejsze, że patrząc na prace Iwaszczyszyn ma się pewność, że tworząc je, artystka doskonale się bawi, a to zaraźliwe.

Fot. Elwira Iwaszczyszyn

Od kilku lat przyglądam się z coraz większym zaciekawieniem moim fruwającym sąsiadom, którzy za naszym oknem…zmagają się z trudami codziennego życia (jak mówił w telewizji o nas, ludziach, pewien wrażliwy minister). I coraz częściej myślę, że ptaki to też ludzie, naprawdę! …No dobrze, może nie ludzie, ale…ale ptaki zupełnie jak my podchodzą (podfruwają?) do spraw czy problemów stających im codziennie na życiowej drodze, naprawdę!

Fot. Elwira Iwaszczyszyn

Gdy to odkryłam, pomyślałam, że wiele z tych ptasich perypetii i przygód jest na pewno warte utrwalenia . Jak to zrobić? Najprościej będzie…chwycić za aparat fotograficzny i pstrykać, pstrykać, pstrykać…! Mówię Wam, miałam ogromną frajdę z tego pstrykania, bo nasi fruwający sąsiedzi potrafili nieraz bardzo cierpliwie i z wdziękiem pozować ! …Nie tak dawno ktoś podpowiedział mi, żeby podzielić się swoimi obserwacjami z innymi, więc czynię to. I wiem, że wszystkie te ptaki, ptaszki i ptaszyska uśmiały by się, gdyby udało im się kiedyś ujrzeć tę Wystawę…

Fot. Elwira Iwaszczyszyn

Elwira Iwaszczyszynolsztynianka. Studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz  w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom uzyskała w 1981 roku. Uprawia rysunek, malarstwo, grafikę, projektowanie wnętrz i ogrodów, ostatnio pasjonuje się fotografią. Swoje prace eksponowała na licznych indywidualnych oraz zbiorowych wystawach w kraju i za granicą.

Fot. Elwira Iwaszczyszyn

Fot. Elwira Iwaszczyszyn

Fot. Elwira Iwaszczyszyn

Wernisaż prac artystki odbył się 10 lutego w sali konferencyjnej Radia Olsztyn

Z Elwirą Iwaszczyszyn rozmawia Ewa Zdrojkowska. Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Elwira Iwaszczyszyn

Wernisaż fotografii Elwiry Iwaszczyszyn w Radiu Olsztyn. Fot. Łukasz Węglewski

Wernisaż prac Elwiry Iwaszczyszyn w Radiu Olsztyn. Fot. Łukasz Węglewski

Elwira Iwaszczyszyn. Fot. Łukasz Węglewski

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ptak, fotografia, ptaki, Elwira Iwaszczyszyn
Zakochane bieliki przyleciały w Walentynki wić gniazdo – zobacz

Do Nadleśnictwo Dobrocin przyleciała dobrze znana para bielików – Jutrzenka i Blask. Miejscowi leśnicy uważają, że lepszego dnia niż Walentynki nie mogły sobie wybrać. Jutrzenka i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV