Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spotkania towarzyskie – równie ważne dla zdrowia jak dieta i ćwiczenia

Fot. Fotolia.com

Kiedy decydujemy się na poprawę swojego zdrowia, zwykle wybieramy dobrze znane metody – odpowiednia dieta, ćwiczenia. Jednak równie ważne są spotkania z naszymi przyjaciółmi.

Rosnąca liczba badań sugeruje, że więzi społeczne, spotkania towarzyskie są tak samo, jeśli nawet nie bardziej, ważne dla ogólnego samopoczucia i zdrowia. W jednym z ostatnich badań wskazano, że siła więzi społecznych mierzona aktywnością towarzyską, liczbą telefonów, spotkań ze znajomymi – była lepszym sposobem na przewidywanie poziomu stresu lub zadowolenia i dobrego samopoczucia, niż dane pochodzące z urządzeń mierzących aktywność fizyczną.

Jak podkreśla współautor badania, Nitesh Chawla, profesor informatyki i inżynierii na Uniwersytecie Notre Dame, istnieją pewne zmienne – nasza osobowość, styl życia, sieć społeczna – które nie są mierzalne w sposób oczywisty jak tętno czy poziom aktywności fizycznej. „Styl życia, przyjemności jakie z niego czerpiemy, krąg znajomych, więzi rodzinne – są to bardzo silne determinanty samopoczucia” – wyjaśnia.

Teoria naukowca jest poparta wieloma wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że wsparcie społeczne – niezależnie od tego, czy pochodzi od przyjaciół, członków rodziny czy współmałżonka – jest silnie związane z lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym. Bogate życie społeczne, jak sugerują te badania, może obniżyć poziom stresu, poprawić nastrój, zachęcać do pozytywnych zachowań zdrowotnych i zniechęcać do szkodliwych. Badania wykazały nawet, że ten element społeczny może zwiększyć efekty już zaadaptowanych zdrowych zachowań, takich jak ćwiczenia.

Tymczasem izolacja społeczna wiąże się z wyższymi wskaźnikami chorób przewlekłych i chorób psychicznych, a nawet może katalizować zmiany na poziomie komórkowym, które sprzyjają przewlekłemu zapaleniu i hamują odporność. Szkodliwe skutki zdrowotne samotności porównano do palenia 15 papierosów dziennie. Jest to poważny problem, zwłaszcza, że samotność pojawia się jako epidemia zdrowia publicznego w USA.

Ożywienie uśpionego życia towarzyskiego może okazać się najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na poprawę naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, przyznaje dr Stuart Lustig.

„Prawdziwy, bezpośredni kontakt z ludźmi jest niezwykle ważny” – mówi Lustig. Zaznacza również, że media społecznościowe powinny być wykorzystywane rozsądnie i strategicznie, a nie jako zamiennik relacji osobistych. „Zamiast tego powinniśmy używać technologii do poszukiwania znaczących połączeń i ludzi, których będziemy w stanie utrzymać w swojej sferze społecznej. Grupy ludzi, którzy podzielają nasze zainteresowania” – dodaje. Podkreśla, że nawet niewielkie zmiany społeczne mogą mieć duży wpływ na naszą kondycję.

 

Autor: PAP Life
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie
Sanepid: szpitale powinny zaszczepić pracowników przeciwko odrze. Część lekarzy i pielęgniarek może być wrażliwa na zakażenie

W liście skierowanym do dyrektorów szpitali warmińsko-mazurski sanepid apeluje o zaszczepienie pracowników przeciwko odrze. To wynik przypadku 14-latka, który po zakażeniu odrą zachorował na zapalenie mózgu....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV