Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spotkanie przywódców obu Korei i kandydaci na prezydentów miast. O tym rozmawiali politycy

Od lewej: G. Licznerska (PSL), S. Pelinko (Nowoczesna), H. Falkowski (Kukiz 15′), J. Cichoń (PO) i R. Nojman (PiS). Fot. A. Dybcio

Grażyna Licznerska – Polskie Stronnictwo Ludowe, Szymon Pelinko – Nowoczesna, Henryk Falkowski – Kukiz 15, Janusz Cichoń – Platforma Obywatelska, Radosław Nojman – Prawo i Sprawiedliwość byli gośćmi Andrzeja Piedziewicza

Spotkanie Kim Dzong Una i Mun Dze Ina.
W ubiegłym tygodniu historyczne spotkanie przywódców obu Korei. Kim Dzong Un przyjechał do Korei Południowej i rozmawiał z jej prezydentem Mun Dze Inem. Obie Koree są formalnie w stanie wojny. Było to pierwsze spotkanie przywódców obu państw od 11 lat. Rozmawiano m.in. o ograniczeniu arsenału nuklearnego na Półwyspie Koreańskim i o nawiązaniu trwałych relacji.

– Spotkanie budzi spore nadzieje – powiedziała Grażyna Licznerska z Polskiego Stronnictwa Ludowego:

Z historii Europy wiemy, że wszelkie podziały narodowościowe, na przykład Niemcy, nie wyszły na dobre. Budzi to także nadzieję na połączenie narodów a dla nas na ograniczenie zbrojeń.

Szymon Pelinko z Nowoczesnej uważa, że spotkanie Kim Dzong Una i Mun Dze Ina jest pozytywną sytuacją.

Jest to największe ocieplenie relacji między obiema Koreami od lat. Mam nadzieję, że skończy się to denuklearyzacją Korei Północnej i na tym się skupmy, bo perspektywa połączenia obu Korei to kwestia dekad. Musimy dalej zachować czujność. Polityka zagraniczna Kim Dzong Una była bardzo nieprzewidywalna.

Z kolei Henryk Falkowski z Kukiz 15′ zwraca uwagę, że geopolityka Korei jest podobna do naszej:

Naród koreański jest bardzo doświadczony przez historię i swoich sąsiadów. Dookoła mają takie potęgi jak Chiny, Japonia czy Rosja. Od 1910 roku byli pod japońską okupacją. Po II Wojnie Światowej doszło do podziału obu Korei, a w północnej jej części narodził się totalitaryzm rodziny Kim. Uważam, że to spotkanie jest tylko zabiegiem PR, tak jak to było 10 lat temu.

Optymistycznie na spotkanie przywódców obu Korei patrzy Janusz Cichoń z Platformy Obywatelskiej:

Odniosę się do nawiązania pani Licznerskiej o podziale Niemiec. Nikt nawet w roku 1989 nie podejrzewał, że mur berliński runie, a stało się to przecież z dnia na dzień. Wydaje mi się, spotkanie przywódców Korei wymusiła sytuacja ekonomiczna Korei Północnej oraz sankcje, które dały im się we znaki. Oni nie są w stanie funkcjonować w izolacji.

– Było to bardzo istotne spotkanie – uważa Radosław Nojman z Prawa i Sprawiedliwości.

Ważna była tematyka tych rozmów. Nie było to tylko kurtuazyjne spotkanie, ale padły konkretne deklaracje, zwłaszcza z ust Kim Dzong Una. Mówił on wyraźnie o ograniczeniu arsenału atomowego i prób nuklearnych, które za jego rządów nabrały tempa. Zachowałbym jednak umiar w tym optymizmie. Historia uczy nas, szczególnie Polaków, żeby uważać na tego typu słowa.

Ustawa JUST zwana też ustawą 447.
Amerykański parlament przyjął ustawę JUST – zwaną też Ustawą 447 – pełna nazwa: Ustawa o sprawiedliwości dla osób, które do dziś nie uzyskały rekompensat. Na jej podstawie amerykański Departament Stanu ma sprawdzić, jak w 46 państwach światach – w tym Polsce – zostało zrealizowane prawo do rekompensat dla ofiar Holokaustu lub ich spadkobierców. Ustawa oczywiście nie może nakazać Polsce, by wypłacała jakiekolwiek pieniądze – ale powstają obawy, że te przepisy staną się podstawą do dyplomatycznych nacisków na nasz kraj.

Kandydaci Zjednoczonej Prawicy na prezydentów polskich miast.
Znamy kandydatów Zjednoczonej Prawicy na prezydentów miast wojewódzkich. W Olsztynie będzie to Michał Wypij. Politycy przedstawiali również plany swoich klubów.

– My udzielimy poparcia obecnemu prezydentowi, Piotrowi Grzymowiczowi – zaznaczyła Grażyna Licznerska.

– Kandydat ZP nie będzie tu faworytem, ale musimy być czujni – podkreślał Szymon Pelinko.

– Naszego kandydata na prezydenta przedstawimy w maju – zapewniał Henryk Falkowski.

– W większości miast rozmowy są zaawansowane. Staramy się wyłaniać kandydatów w procesie negocjacji i rozmów, szukając najlepszych rozwiązań – komentował Janusz Cichoń.

– Jesteśmy wspólną koalicją. Nie jestem zdziwiony decyzją wyboru Michała Wypija na kandydata w wyborach. Ufam decyzji Jarosława Kaczyńskiego – przekonywał Radosław Nojman.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni.

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio

Więcej w Janusz Cichoń, Michał Wypij, Henryk Falkowski, Radosław Nojman, Korea Południowa, Szymon Pelinko, Grażyna Licznerska, Korea Północna, Ustawa JUST
Michał Wypij: Po sukces w wyborach samorządowych idziemy wspólnie

- W Olsztynie można wyczuć chęć zmian. Będę ciężko pracował, aby zwyciężyć w wyborach, a następnie spełnić oczekiwania mieszkańców – mówił Michał Wypij, kandydat Zjednoczonej Prawicy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV