Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sprawa śmierci Tobiasza Niemiro może być wyjaśniana przez kilka miesięcy. Śledczy nie wykluczają żadnej wersji zdarzenia

Fot. Fotolia.com

Po przeprowadzeniu sekcji zwłok Tobiasza Niemiro prokuratura uznała, że do jego śmierci nie przyczyniły się osoby trzecie. Mężczyzna był olsztyńskim przedsiębiorcą i współwłaścicielem giełdy bitcoinowej.

Śledczy nie wykluczają jednak żadnej wersji zdarzenia. „W tym momencie nie mamy żadnych przesłanek, by uważać, że ktoś wpłynął na jego decyzję namawiał go do tego, czy udzielał mu pomocy. Wszystko wskazuje na powody osobiste tej tragedii. Z uwagi jednak na tło tej sprawy będziemy badać wiele wątków i niczego nie wykluczamy” – powiedział prokurator rejonowy Olsztyn – Północ Arkadiusz Szulc. Prokuratura powołała szereg biegłych, którzy będą opiniować w sprawie, m.in. z zakresu daktyloskopii, czy balistyki. W ocenie prokuratora Szulca sprawa śmierci olsztyńskiego przedsiębiorcy może być wyjaśniana przez kilka miesięcy.

W czwartek po południu w lesie w dzielnicy Redykajny nad jeziorem Żbik w Olsztynie policja znalazła zwłoki Tobiasza Niemiro, który był współwłaścicielem giełdy bitcoinowej BitMarket.pl. Mężczyzna miał ranę postrzałową głowy. Dwa tygodnie wcześniej Prokuratura Okręgowa w Olsztynie poinformowała w oświadczeniu, że wszczęła śledztwo dotyczące doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów tej giełdy. Kilka dni później Tobiasz Niemiro sam poinformował, że był jednym z założycieli BitMarket.pl. Zapewniał publicznie, że nie miał zamiaru nikogo oszukać i dodawał, że sam stracił na tej giełdzie ponad milion złotych.

W ocenie prokuratury, zarządzający giełdą mogli spowodować szkodę dla klientów tej giełdy o wartości „co najmniej 2.300 bitcoinów, co stanowi kwotę około 100 000 000 zł”. Media zajmujące się finansami określały działalność BitMarket.pl mianem „bitcoinowego Amber Gold”.

Wspólnik Tobiasza Niemiro nie zabierał publicznie głosu na temat śledztwa i działalności BitMarket.pl. 44-letni Tobiasz N. był znanym w Olsztynie przedsiębiorcą, działał w Stowarzyszeniu na Rzecz Bezpieczeństwa, które angażowało się w walkę ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, m.in. aktywnie wspierało rodzinę Olewników w sprawie dotyczącej porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.

Tobiasz Niemiro często występował w mediach, na stronie internetowej Stowarzyszenia zamieszczał wszystkie publikacje na ten temat z prasy lokalnej i krajowej. Przed kilkoma laty zapisał się też do jednego ze stowarzyszeń dziennikarskich. Organizował spotkania i konferencje na temat bezpieczeństwa publicznego. Na imprezach Stowarzyszenia występowali przedstawiciele policji, prokuratury i sądów.

W ostatnim czasie wielokrotnie publicznie sprzeciwiał się przedterminowemu zwalnianiu z zakładów karnych członków zorganizowanych grup przestępczych działających przed laty w Olsztynie.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bitcoin
Nie żyje olsztyński biznesmen Tobiasz N. Jego ciało znaleziono na osiedlu Redykajny

Co było powodem śmierci znanego olsztyńskiego przedsiębiorcy - to ustala prokuratura. Dziś po południu na osiedlu Redykajny znaleziono ciało Tobiasza N., przedsiębiorcy i prezesa olsztyńskiego Stowarzyszenia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV