Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sprawdź jak na Warmii i Mazurach świętowana jest 100. rocznica odzyskania niepodległości

Rocznica odzyskania niepodległości w Olsztynie. Dzieci z flagami Polski. Fot. Łukasz Węglewski

Uroczystości wojewódzkie odbywają się w Olsztynie.

10 listopada
Piknik Wojskowy „Służymy Niepodległej”
13.00 – Koncert Orkiestry Wojskowej z Elbląga
13.30 – Pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej I Pułku Artylerii Pieszej Francuskiej z 1807 roku
13.40 – Konkurs historyczny „Niepodległa” dla rodzin
15.30 – Koncert Orkiestry Wojskowej z Elbląga
16.00 – Wspólne odśpiewanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego „Pierwsza Brygada” – Niepodległościowy Apel Pamięci, salwa honorowa
13.00 – 17.00 – Pokaz sprzętu wojskowego, policyjnego, Straży pożarnej, Straży Granicznej, Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. W trakcie pikniku – akcja oddawania krwi w Mobilnym Punkcie Poboru, grochówka wojskowa.

11 listopada
11.00 – Msza święta w intencji Ojczyzny – bazylika konkatedralna św. Jakuba w Olsztynie
12.00 – Przemarsz na Pl. Solidarności kolumny kompanii honorowych służb mundurowych, harcerzy, organizacji kombatanckich i społeczeństwa
12.30 – Uroczystości na Placu Solidarności pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny:
– wystąpienia okolicznościowe organizatorów
– Niepodległościowy Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów
13.30 – Defilada kompanii honorowych
13.45 – Złożenie kwiatów pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego – budynek Urzędu Marszałkowskiego od strony ul. Kościuszki

Obchody w miastach powiatowych

Elbląg
11.00 – Przemarsz ulicami miasta (Stare Miasto-Plac Jagiellończyka)
12.00 – Uroczystości patriotyczne (Plac Jagiellończyka)
12.15 – Bicie rekordu Polski w liczbie osób śpiewających Rotę (Plac Jagiellończyka)
13.30 – Bieg Niepodległości (ul. Teatralna)
17.00 – Koncert Elbląskiej Orkiestry Wojskowej (Hala Sportowo-Widowiskowa)

Ełk
10 listopada
09.00 – 18.00 – Bieg – Ełczanie dla Niepodległej (ul. Parkowa)
10.00 – Sobotni poranek w muzeum: „Sobota z Niepodległą” (Muzeum Historyczne w Ełku, ul. Wąski Tor 1, godz. 10.00)
18.00 – Koncert LAO CHE – ECK (ul. Wojska Polskiego 47)
19.15 – Spotkanie młodzieży na Placu Jana Pawła II – czuwanie modlitewno – patriotyczne z udziałem strzelców i harcerzy z pochodniami
20.00 – degustacja wojskowych potraw

11 listopada
11.11 – Bieg Niepodległości
12.15 – Msza Święta w Katedrze pw. Św. Wojciecha (godz. 12.15)
13.30 – Oficjalne uroczystości przed ratuszem (ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4) – odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz złożenie kwiatów
15.00 – 18.00 – Niepodległa od 100 lat – piknik Smakujmy Niepodległość
15.00 – 18.00 – Silent DISCO – 3 kanały polskich przebojów muzycznych (plac przed ratuszem)
18.30 – Niepodległościowy pokaz sztucznych ogni na Placu Jana Pawła II
19.00 – Koncert Niepodległościowy (Małgorzata Trojanowska – sopran, Chór Kontrapunkt, Ełcka Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Rafała Sulimy), Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku (ul. Wojska Polskiego)

Nowe Miasto Lubawskie
11.45 – Zbiórka na rynku nowomiejskim
12.00 – Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego
12.30 – Przejście na stadion MOSiR
13.00 – Biegi niepodległościowe
16.30 – Widowisko „Droga do Niepodległości” (MOK)
18.00 – Msza za Ojczyznę (bazylika św. Tomasza)
19.00 – Światełko niepodległości (rynek nowomiejski)

Braniewo
9.30 – Msza św. w intencji Ojczyzny w bazylice mniejszej pw. św. Katarzyny w Braniewie (z udziałem pocztów sztandarowych)
10.30 – Przemarsz i złożenie wieńców na rondzie gen. Andersa i Skwerze Sybiraków.
11.00 – Akademia w Braniewskim Centrum Kultury.

Bartoszyce
10.00 – Kościół pw. św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej (Farny) – uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny
11.00 – Strzelnica szkolna ZSP nr 1, ul. Limanowskiego 15 – zawody strzeleckie w ramach Narodowego Święta Niepodległości
11.45 – Cmentarz komunalny przy ul. Kętrzyńskiej w Bartoszycach – złożenie kwiatów pod Krzyżem Wdzięczności, uroczyste odśpiewanie Hymnu w ramach ogólnopolskiej akcji “Niepodległa do Hymnu”
13.00 – Plac Boh. Westerplatte (zapisy od godz. 12:00) – XVII Bartoszycki Bieg Niepodległości
15.30 – Bartoszycki Dom Kultury – Miejskie uroczystości patriotyczne
17.30 – Plac Boh. Westerplatte – Apel pamięci, salwa honorowa, pokaz sztucznych ogni

Szczytno
13.00 – Uroczysta Msza Święta za Ojczyznę z udziałem Kompanii Honorowej 8. Szczycieńskiego batalionu radiotechnicznego w Lipowcu (kościół pw. WNMP)
14.00 – przemarsz i uroczystości pod Pomnikiem Orła Białego (skwer przy ul. Warszawskiej i B. Chrobrego)
16.00 – „Msza Koronacyjna w C-dur” W.A. Mozarta w wykonaniu mieszkańców powiatu i zaproszonych gości (MDK)

Mrągowo
10.30 – Biało-czerwony przejazd (Plac Piłsudskiego)
10.30 – Zawody strzeleckie klas mundurowych (strzelnica w Marcinkowie)
12.00 – Uroczysta msza święta (kościół św. Wojciecha)
13.00 – Przemarsz Niepodległościowy (Królewiecka, Kościuszki, Pl. Kajki, Warszawska, Pl. Wyzwolenia)
13.30 – Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100-lecie Odzyskania Niepodległości i prezentacja sprzętu wojskowego (Pl. Wyzwolenia)
14.00 – Historyczna gra uliczna (CKiT)
18.00 – Widowisko muzyczne „Bez nich nie byłoby nas” (przed CKiT)

Kętrzyn
10.00 – Msza Św. w Bazylice Św. Jerzego
11.00 – Przemarsz spod Bazyliki Św. Jerzego na Plac Armii Krajowej
11.15 – Uroczyste obchody pod pomnikiem W Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom- Obrońcom Ojczyzny 1939-1956
14.00 – Mazurskie Morcinki (hala MOSiR)

Pisz
10.00 – 18.00 – Zwiedzanie schronu przy ul. Nidzkiej (wstęp wolny)
11.11 – Piska Sztafeta Niepodległości (stadion przy ILO)
15.00 – Uroczysta Msza Święta w kościele pw. św. Jana Chrzciciela
15.45 – Uroczystości przy Pomniku Wolności w Piszu
17.00 – Koncert Michała Sołtana (Piski Dom Kultury)

Giżycko
10 listopada
09.00 – 16.00 Turniej Piłkarski MAS Mazuria godz. 9.00 – 16.00 (hala MOSiR przy SP nr 4 i COS OPO)
10.00 – Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Miasta Giżycka (hala SP nr 1)
17.00 – Koncert z okazji 100 lat NIEPODLEGŁEJ i wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych (sala widowiskowa GCK)
18.30 – Film „Zakazane piosenki” (bezpłatne wejściówki do odbioru w GCK)

11 listopada
10.30 – Msza św. w intencji Ojczyzny (Sanktuarium św. Brunona)
12.00 – Niepodległa do Hymnu (plac Grunwaldzki)
13.30 – 14.00 Biało-Czerwony Bieg Niepodległości z kolorami holi (park Rogera Goemaere’a przy ul. Moniuszki)
14.30 – Piknik Patriotyczny (pl. marsz. J. Piłsudskiego)
15.00 – Uroczyste wręczenie pucharów zwycięzcom Biało-Czerwonego Biegu Niepodległości
15.10 – Rys historyczny I odsłona „Mazury a Niepodległa”, dr Robert Kempa
15.25 – Prezentacja pieśni patriotycznych
16.00 – Finał biegu 100 km na 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę
16.10 – Rys historyczny II odsłona, dr Robert Kempa
16.15 – Karaoke dla chętnych
17.00 – Pokaz sztucznych ogni i zakończenie Pikniku Patriotycznego

Węgorzewo
10.00 – 14.00 – pokaz sprzętu 11 MPA
10.00 – Msza Św. w intencji Ojczyzny (kościół św. ap. Piotra i Pawła)
11.15 – Apel Poległych (Plac Wolności), polonez w wykonaniu 100 par
17.00 – Koncert Galowy (WCK)

Gołdap
10.18 – Start Biegu na 11 km (Plac Zwycięstwa)
11.11 – Sztafeta Niepodległościowa (Plac Zwycięstwa)
12.00 – Wspólne śpiewanie hymnu (Plac Zwycięstwa)
14.00 – Spektakl patriotyczny (kościół pw. NMPMK)
16.00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny (kościół pw. NMPMK)
17.15 – Przemarsz kompanii honorowej pod Pomnik Niepodległości
17.30 – Uroczysty capstrzyk (Plac Zwycięstwa)
18.00 – pokaz laserów

Iława
10 listopada
11.00 – Happening „Mamy Niepodległą” Hufiec ZHP- Stare Miasto
17.00 – Koncert „Impresje Lwowskie” w wyk. artystów Teatru Nowego w Łodzi – Kinoteatr (Wstęp wolny)

11 listopada
9.30 – Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę- Stadion Miejski
11.00 – Apel Poległych na Cmentarzu Komunalnym przy grobie Nieznanego Żołnierza- ul. Wyszyńskiego
12.00 – Uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny- Kościół Św. Brata Alberta
16.00 – Program artystyczny- Kinoteatr „Pasja”:
– Część oficjalna
– Występ Chóru Camerata
– Występ Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku „VIVAT”
– Program „Piękna i Niepodległa” GOK Laseczno
– XXX Prezentacje Polskiej Pieśni i Piosenki Historycznej „Jak długo w sercach naszych” w wyk. zespołu Canticorum ZS im. Stefana Żeromskiego w Iławie

Ostróda
10.30 – Msza św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem J.E. ks. Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Warmińskiej Janusza Ostrowskiego,
11.30 – Uroczystości pod pomnikiem 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości,
17.00 – Gala Niepodległościowa- koncert galowy „Nasza Polska Niepodległa”

Działdowo
10 listopada
10.00 -Turniej Piłki Siatkowej organizowany z okazji Święta Niepodległości, hala widowiskowo-sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2, ul. Sportowa 1
10.00 –  Turniej Tenisa Stołowego organizowany z okazji Święta Niepodległości, sala sportowa przy Zespole Szkół nr 1, ul. Grunwaldzka 4
12.15 – Bal wielopokoleniowy pod hasłem „Swego czasu w II Rzeczypospolitej”, Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Lenartowicza 1
17.00 – Koncert muzyki kameralnej zespołu Pro Musica Antiqua, Kaplica zamkowa w gotyckiej części zamku w Działdowie, ul. Zamkowa 12

11 listopada
14.00. Msza Święta w Kościele pw. Św. Wojciecha, ul. Nidzicka 4
15.00. Program okolicznościowy przygotowany przez uczniów szkół, hala widowiskowo-sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2, ul. Jagiełły 33
17.00. IV Działdowskie Biegi Niepodległości, ulice miasta / Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Jagiełły 33

Lidzbark Warmiński
10.30 – msza święta za Ojczyznę w kościele p.w. św. ap. Piotra i Pawła.
11.30 – zaplanowano uroczysty apel garnizonu Lidzbark Warmiński z niepodległościowym Apelem Pamięci oraz defiladą pododdziałów na Placu Wolności.
13.00 – Piknik Niepodległościowy na deptaku i scenie pod Wysoką Bramą (m.in. pokaz walki wręcz w wykonaniu żołnierzy GRE Lidzbark Warmiński; koncert „Śpiewajmy dla Niepodległej”)
17.00 – recital fortepianowy prof. Mariusza Drzewieckiego w Państwowej Szkole Muzycznej

Nidzica
10.00 – msza święta w kościele św. Wojciecha, złożenie wiązanek pod tablicą poświęconą pamięci Marszałka J.Piłsudskiego, uroczysta Akademia w Sali Rycerskiej Nidzickiego Zamku

Olecko
10.00 – uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny – kościół pw. NMP KP w Olecku
11.00 – Po Mszy Świętej  uroczyste złożenie kwiatów w miejscach pamięci:
– tablicach w kruchcie kościelnej
– krzyżu misyjnym
– pomniku papieża Jana Pawła II
– Pomniku Niepodległości (po uroczystości jego odsłonięcia),
– Pomniku Wdzięczności

Polska świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Polska, niepodległość, ojczyzna, flaga, obchody, rocznice, 10 lat
Aktorzy z „Wikingów” o 100 rocznicy Niepodległości Polski

Alex Høgh Andersen (Ivar), Clive Standen (Rollo) oraz Alexander Ludwig (Bjorn), główni bohaterowie serialu "Wikingowie", wzięli udział w kampanii „Piękny wiek" telewizji HISTORY z okazji 100....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV