Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sprawdź, z czym dziś musieli się zmierzyć maturzyści na egzaminie z języka polskiego

Egzamin w LO nr 1 w Ostródzie, fot. A. Piedziewicz

„Praca – pasja czy obowiązek” na podstawie „Ziemi, planety ludzi” Antoine’a de Saint-Exupery’ego i wiersz „Słyszę czas” Kazimierza Wierzyńskiego – takie, według maturzystów, były w czwartek tematy do wyboru na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części – maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst; mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu). Według maturzystów z Zamoyskiego temat rozprawki w tym roku brzmiał: „Praca – pasja czy obowiązek”, a zacytowany w arkuszu egzaminacyjnym fragment o pilotach pochodził z „Ziemi, planety ludzi” Antoine’a de Saint-Exupery’ego.

W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Według maturzystów, w tym roku trzeba było zinterpretować wiersz Kazimierza Wierzyńskiego „Słyszę czas”.

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. rozwiązać zadania do zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym tekstów. Wśród nich były m.in. fragment „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i artykuł z „National Geographic” o wymierających językach.

Andrzej Piedziewicz pytał maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Ostródzie o nastroje jeszcze przed przystąpieniem do egzaminu.

00:00 / 00:00

Na Warmii i Mazurach matury odbywają się w tym roku w 242 szkołach, do egzaminu przystępuje prawie 13.800 absolwentów liceów i techników.

ELBLĄG

Prawie 1500 uczniów przystąpiło do matury w Elblągu. Ponad 1100 osób zdaje egzamin po raz pierwszy, po raz kolejny – 359 osób. W tym tygodniu maturzyści zmierzą się z dwoma przedmiotami obowiązkowymi. Dzisiaj (4 maja) piszą język polski na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Największe obawy budzi oczywiście matematyka, ale także ustny polski. Na tym egzaminie abiturienci będą odpowiadali na losowo wybrane pytanie.

00:00 / 00:00

EŁK

720 uczniów przystąpiło w Ełku do egzaminu maturalnego. To o prawie 60 osób więcej niż w roku ubiegłym. Tegorocznych abiturientów było ponad 800, a to oznacza, że do matury nie przystąpiło 85 uczniów. Najwięcej osób, bo prawie 190 zdaje maturę w Zespole Szkół nr 2, bowiem tam do egzaminu dojrzałości przystąpili również absolwenci liceum ogólnokształcącego dla dorosłych. Najmniej, bo tylko 44 maturzystów jest w Zespole Szkół Sportowych. Do matury przystąpiło też 22 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych z lat ubiegłych.

fot. A.Piedziewicz

Maturzyści, którzy stwierdzą, że na egzaminie poszło im lepiej niż to oceniono, będą mogli się odwołać od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Do tej pory można było odwołać się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Chęć przystąpienia do matury – tak jak w latach ubiegłych – zadeklarowali też abiturienci z wcześniejszych roczników, którzy chcą poprawić swój wynik. Jest ich około 7 tysięcy, dlatego łącznie wszystkich przystępujących w czwartek do egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym będzie ponad 290 tysięcy.

Ze względu na możliwość ponownego przystąpienia do matury abiturientów z lat poprzednich jeszcze więcej osób będzie zdawać egzamin z matematyki na poziomie podstawowym w piątek. Wraz z tegorocznymi absolwentami łącznie do tego egzaminu ma przystąpić ponad 340 tysięcy osób.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Abiturient musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tak zwanych „przedmiotów do wyboru”, a maksymalnie do sześciu. W grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Stąd do grupy tej zaliczane są także – na poziomie rozszerzonym – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części – maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny; mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego. Egzaminy pisemne będą rozpoczynać się o godzinie 9 i 14. W pierwszym dniu matur po południu przeprowadzony będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 24 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej – egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów odbędą się w dwóch pierwszych tygodniach sesji. Ustna sesja egzaminacyjna zakończy się 26 maja.

Aby zdać egzamin dojrzałości, abiturient musi uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, jest jednak brany pod uwagę przy rekrutacji na studia.

Wyniki matur ogłoszone zostaną 30 czerwca. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

 

(PAP/K.Piasecka/M. Zbrożek/A.Olbryś)
Więcej w matura, język polski
Zatańczyli poloneza w centrum Olsztyna

Tegoroczni maturzyści z Olsztyna spotkali się w centrum miasta, by zatańczyć poloneza. Powód? Do matury zostało 100 dni. W haapeningu udział wzięło około 400 uczniów, głównie...

Zamknij
RadioOlsztynTV