Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stacje krwiodawstwa czekają na ozdrowieńców. Na razie na Warmii i Mazurach tylko jedna osoba oddała osocze

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Od kilku dni stacje krwiodawstwa pobierają osocze ozdrowieńców. Transfuzja może pomóc osobom z ciężką postacią choroby COVID-19. Problemem jest jednak niewielka liczba takich dawców.

Na Warmii i Mazurach dopiero wczoraj pierwsza taka osoba oddała osocze. Leszek Ogrodnik z Tomaszkowa o chorobie dowiedział się po powrocie z Austrii w połowie marca. Na kilka dni trafił do szpitala w Ostródzie, gdzie widział jak cierpią inni chorzy. Gdy tylko jego kontrolne testy były negatywne nie miał wątpliwości, że chce pomóc innym.

Nas było 9 osób w Austrii, 6 z nich zachorowało. Jeden dzień przeleżałem z kolegą, który był w bardzo ciężkim stanie. Skończył pod respiratorem. Widząc jego cierpienie i to co się z nim działo – nie miałem wątpliwości, żeby to zrobić.

00:00 / 00:00

Leszek Ogrodnik dodał, że grupa ludzi, która może oddać osocze jest niewielka, dlatego warto wykonać ten dobry gest w kierunku chorujących.

00:00 / 00:00

Centrum Krwiodawstwa w Olsztynie prosi o oddawanie osocza wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe. Ich osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na koronawirusa z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Na Warmii i Mazurach do tej pory z koronawirusa wyzdrowiały 62 osoby.

Autor: I.Malewska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w krew, koronawirus, COVID-19, stacja krwiodawstwa, osocze
Nowy przypadek koronawirusa w regionie. W Polsce choruje 10 892 osób

Jest pierwsze od trzech dni zakażenie koronawirusem na Warmii i Mazurach. Jak informuje Krzysztof Guzek rzecznik wojewody, zakażona jest kobieta w średnim wieku z powiatu ostródzkiego....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV