Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Starostwo olsztyńskie przekazało strażakom detektory do wykrywania czadu

Mierniki gazowe przekazała strażakom starosta olsztyński Małgorzata Chyziak. Zdjęcie przesłane przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Pięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu olsztyńskiego otrzymało detektory wykrywania tlenku węgla.

Mierniki gazowe przekazała strażakom starosta olsztyński Małgorzata Chyziak. Detektory ufundowane przez Powiat Olsztyński o wartości 1000 zł każdy, trafiły do Bartłot Wielkich, Spręcowa, Purdy, Droszewa i Kruz.

W poprzednich latach 10 innych OSP również otrzymało mierniki czadu.

Częste zaniedbania, niedopatrzenia, niewłaściwa instalacja odprowadzania spalin, czy też nieodpowiednie korzystanie z urządzeń grzewczych, są jej najczęstszymi przyczynami tragedii. W razie wątpliwości co do szczelności instalacji grzewczej w swoim domu, każdy mieszkaniec powiatu może poprosić OSP o przeprowadzenie kontroli za pomocą urządzeń pomiarowych.

Nierzadko o tlenku węgla mówi się „cichy zabójca”. Pierwsze symptomy jakie wywołuje, to senność, bóle głowy i ogólne osłabienie. Dlatego też aby uniknąć zatrucia, możemy wyposażyć nasze mieszkania w specjalne czujniki wykrywające zbyt duże stężenie CO i informujące o nim mieszkańców głośnym sygnałem dźwiękowym.

 

Detektor wykrywania tlenku węgla (czadu), Zdjęcie przesłane przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie

(kosko/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w czad
Jak zabezpieczyć się przed czadem?

Dziś (6.11.) drugi dzień akcji "Czad nie musi zabijać", inicjowanej przez wojewodę warmińsko-mazurskiego. Rozpoczął się sezon grzewczy. W tym czasie strażacy odnotowują liczne przypadki zatrucia osób...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV