Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Starożytny skarb spod Zalewa trafił do muzeum w Ostródzie

Konserwator zabytków zdecydował, że 86 srebrnych denarów zostanie przekazanych w depozyt do Muzeum w Ostródzie. Fot. muzeum

86 rzymskich srebrnych denarów znalazł pasjonat historii z Zalewa koło Iławy.

Do nietypowego odkrycia doszło przypadkiem. Przemysław Kulpa znalazł cenny skarb, kiedy na prośbę znajomego rolnika szukał tropów dzików, które niszczyły kopce kiszonki.

00:00 / 00:00

O znalezisku Przemysław Kulpa, który jest członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej powiadomił Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ten zdecydował, że starożytne monety zostaną przekazane w depozyt do Muzeum w Ostródzie.

Według wstępnych analiz, skarb spod Zalewa to srebrne denary datowane na koniec I i II wieku naszej ery. Najstarsza moneta została wybita w rzymskiej mennicy w 96 r. za panowania cesarza Nerwy.

Dyrektor muzeum w Ostródzie Marek Jankowski, twierdzi, że to bardzo cenny nabytek, bo tak dużego odkrycia rzymskich denarów z tego okresu nie odnotowano po 1945 r. w całym województwie warmińsko-mazurskim. Skarb spod Zalewa będzie po raz pierwszy zaprezentowany na zamku w Ostródzie 14 maja, podczas Nocy Muzeów. Potem monety będą poddane konserwacji i wrócą do ostródzkiego muzeum na stałą ekspozycję. Natomiast w miejscu znalezienia denarów muzealnicy chcieliby przeprowadzić sondażowe badania archeologiczne.

Starożytne znalezisko jest kolejnym, w ostatnich latach, tak cennym odkryciem, które świadczy o tym, że przez tereny Pojezierza Iławskiego wiódł dawniej szlak handlowy. Pod koniec zeszłego roku w okolicach Jerzwałdu, Towarzystwo Miłośników Ziemi Suskiej, znalazło wyjątkowo rzadki miecz z IV-V wieku, a wcześniej w tej samej okolicy – około tysiąca wczesnośredniowiecznych zabytków. Z kolei w 2009 roku koło Susza miłośnicy historii natrafili na prawie 150 krzyżackich szelągów i brakteatów z początku XV wieku. Za każdym razem były to legalne poszukiwania, za zgodą konserwatora zabytków. Znaleziska zostały przekazane Muzeum Warmii i Mazur.

Posłuchaj relacji Izy Malewskiej.

00:00 / 00:00

Denar cesarza Marka Aureliusza jako Cezara – awers, zdjęcie Muzeum w Ostródzie

Denar cesarza Marka Aureliusza jako Cezara – rewers, zdjęcie Muzeum w Ostródzie

Denar cesarza Hadriana – awers, Denar cesarza Marka Aureliusza jako Cezara – rewers, zdjęcie Muzeum w Ostródzie

 

 

(imal/pap/bsc/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, Ostróda, skarb, monety, denary, srebrne denary
W regionie ruszyły wypłaty z programu 500 plus

Pieniądze z rządowego programu Rodzina 500 plus trafiły już do ponad 200 rodzin. W najbliższych dniach pieniądze będą odbierały kolejne, bo gminy wystawiły dotychczas prawie 2...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV