Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stosujemy złą dietę, palimy za dużo papierosów. Stan zdrowia Polaków pozostawia wiele do życzenia!

Okazuje się, że na Warmii i Mazurach jest niemal najwyższy w Polsce odsetek palaczy. Województwo zajmuje niechlubne drugie miejsce w Polsce. Raport o stanie zdrowia Polaków opublikował Państwowy Zakład Higieny.

Średnia długość życia mężczyzn w Polsce to niecałe 74 lata, kobiet – niecałe 82 lata. W przypadku obu płci to mniej, niż średnia unijna. Polaków zabijają przede wszystkim choroby układu krążenia, odpowiadające za prawie połowę zgonów. Są to zawały serca i udary mózgu. Ich przyczyną jest miażdżyca, wynikająca wprost ze stylu życia. Ordynator kardiologii w olsztyńskim Szpitalu Wojewódzkim doktor Jerzy Górny wyjaśnia jak możemy zapobiegać miażdżycy.

Po pierwsze trzeba starać się kontrolować poziom cholesterolu. Po drugie – utrzymywać prawidłowe ciśnienie, czyli skurczowe poniżej 140 i rozkurczowe poniżej 90. Cholesterol to między innymi kwestia diety. Problemem jest także otyłość. A to wszystko wynika wprost z naszego stylu życia. Stosujemy niewłaściwą dietę i nie uprawiamy intensywnej aktywności fizycznej.

Z ćwiczeniem fizycznym jest źle wśród polskich nastolatków. Zalecany poziom aktywności fizycznej utrzymuje tylko 1/3 chłopców i niecała 1/5 dziewcząt. Im Polacy są starsi tym z ćwiczeniem jest gorzej. Ponad połowa mężczyzn i prawie 2/3 kobiet nie poświęca na ćwiczenia nawet… 10 minut tygodniowo. W efekcie otyłość dotyczy 2/3 Polaków i mniej więcej połowy Polek.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Bardzo istotnym czynnikiem ryzyka jest też palenie papierosów. Ono ma znaczenie zarówno w przypadku chorób układu krążenia, jak i w przypadku nowotworów. Nowotwory są na drugim miejscu po chorobach układu krążenia wśród przyczyn śmierci Polaków i odpowiadają za ¼ zgonów. Tu zła wiadomość z Warmii i Mazur. Pod względem odsetek palaczy województwo warmińsko-mazurskie zajmuje niechlubne drugie miejsce w kraju. Zdaniem Elżbiety Michalak, zajmującej się promocją zdrowia w warmińsko-mazurskim Sanepidzie przyczyną mogą być sytuacja gospodarcza.

To może być efekt sytuacji społeczno-gospodarczej. Z badań wynika, że więcej palaczy jest wśród osób gorzej wykształconych, a po drugie wśród osób mających gorszą sytuację finansową. Wysokie bezrobocie, niskie zarobki – to może sprzyjać częstszemu paleniu.

Na Warmii i Mazurach pali ponad 34 procent mężczyzn i ponad 22 procent kobiet. Większy odsetek palaczy jest tylko w województwie lubuskim.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

(apie/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, choroba, życie, palenie
Typy i rodzaje mąk

Pszenna, żytnia, orkiszowa, pełnoziarnista, kukurydziana, gryczana, ziemniaczana, jęczmienna, sojowa, owsiana, z prosa, z ciecierzycy – od przeróżnych rodzajów mąk może zakręcić się w głowie. Czym się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV