Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Strajk nauczycieli, program Emerytura Plus i raport serwisu iKalkulator. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Od lewej: I. Smolińska-Letza, S. Jaskulska, D. Rudnik, M. Wojciechowski, J. Słoma

Gośćmi Marka Lewińskiego w audycji byli:

  • PSL – Sylwia Jaskulska,
  • Nowoczesna – Izabela Smolińska-Letza,
  • Kukiz’15 – Michał Wojciechowski,
  • Platforma Obywatelska – Jarosław Słoma,
  • Prawo i Sprawiedliwość – Dariusz Rudnik.

Strajk nauczycieli
Ponad połowa szkół i placówek oświatowych w Olsztynie przystąpiła do strajku i zawiesiła zajęcia dydaktyczne i opiekuńcze – poinformowała wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk. Dyrektorzy szkół przysyłają wnioski o zawieszenie zajęć na następne dni. 53 % jednostek oświatowych w Olsztynie zawiesiło zajęcia dydaktyczne i opiekuńcze. Wciąż do wydziału edukacji spływają kolejne wnioski o zawieszenie zajęć dziś, dyrektorzy informują także, że zajęcia nie będą się odbywać także w następnych dniach – poinformowała podczas konferencji prasowej wiceprezydent Kaliszuk. Ze wstępnych sygnałów wynika, że większość członków NSZZ „Solidarność”, mimo podpisania porozumienia z rządem, podjęła strajk w szkołach. Wicepremier Beata Szydło zaapelowała o złagodzenie protestu. Szczególnie mając tu na myśli zbliżające się egzaminy. Przypomnijmy, że rząd zaoferował ok. 15 proc. podwyżki wynagrodzeń w 2019 roku. Pensje nauczycielskie wzrastałyby stopniowo, do 7700 – 8100 złotych w 2023 roku. Równocześnie wzrósłby wymiar pensum, czyli czasu, który nauczyciel spędza przy tablicy. Z 18 godzin w 2019 roku do 22-24 godzin w 2023 roku.

Program Emerytura Plus
13. emeryturę mają dostać wszyscy emeryci – bez wyjątku – ogłosił 26 marca po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki. „Trzynastka” dla emerytów, czyli świadczenie z programu Emerytura Plus, ma być wypłacona w maju 2019 roku. 13. emeryturę ma dostać 9 milionów 800 tysięcy osób – emerytów i rencistów. Emerytura Plus to jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury, czyli 1100 zł brutto. Co ważne, pieniądze będą wypłacane „z urzędu”, a nie na wniosek. Ale w treści tej ustawy nie ma słowa o tym, że emerytura trzynasta jest czymś, co zasili konta emerytów każdego roku. Jedni chwalą, drudzy ganią. Odezwali się pracodawcy. Konkretnie cztery organizacje. I napisały tak: Niekonsultowane i nieuprawnione wydatki rządu z Funduszu Pracy na finansowanie ustawy dot. trzynastej emerytury to zabór pieniędzy polskich przedsiębiorców.

Raport serwisu iKalkulator.pl
Warmińsko-mazurskie najgorsze w kraju pod względem pozyskanych dotacji unijnych. Raport publikuje serwis iKalkulator.pl. Najwięcej, 790 milionów złotych, pochłonęły inwestycje w przemyśle przetwórczym. Na rozwój bazy turystycznej Warmii i Mazur pójdą prawie 493 miliony złotych. Z tych środków zostanie m.in. przebudowany zamek krzyżacki w Działdowie oraz zmodernizowane szlaki wodne w okolicach Giżycka. W stosunku do reszty kraju wysoki jest natomiast odsetek projektów związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Dzięki nim powstanie 12 elektrowni fotowoltaicznych na 14 MW energii słonecznej. W regionie najwięcej projektów złożyły firmy z Olsztyna i powiatu olsztyńskiego – prawie 900 milionów złotych. Najmniej projektów w skali całego kraju zgłoszono z gminy Gołdap – jedynie 8 na łączną kwotę ponad 8 milionów złotych.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w strajk, WY, nauczyciele, my, oni, D. Rudnik, I. Smolińska-Letza, S. Jaskulska, M. Wojciechowski
Czy strajk nauczycieli wpłynie na przebieg egzaminów? „Pedagog to osoba prowadząca dziecko. Wierzę, że w środę odstąpią od protestu”

Na około 1600 placówek oświatowych w naszym województwie do strajku przystąpiło 15 % z nich - tak wynika z informacji, które podało Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty. Nie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV