Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Strajk pracowników Sądu Rejonowego w Olsztynie. Jakich podwyżek domagają się urzędnicy?

Pracownicy olsztyńskiego sądu domagają się podwyżek. Fot. M.Lewiński

Pracownicy Sądu Rejonowego w Olsztynie domagają się podwyżek. Przez 15 minut protestowali przed gmachem przy ulicy Dąbrowszczaków.

Ministerstwo Sprawiedliwości i członkowie Krajowej Rady Sądownictwa przypominają z kolei, że podwyżki w wysokości 200 zł są zapewnione, a kolejne – nie są wykluczone, bo ustawa o pracownikach sądów wciąż jest negocjowana ze związkami zawodowymi.

Pracownicy sądu domagają się podwyżki w wysokości 1000 złotych brutto. Podkreślają, że ich pensje nie są dostosowane do ilości obowiązków. Protestujący manifestowali w przerwie od pracy, bo ustawowo nie przysługuje im prawo do strajku

Przed budynkiem zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Mieli ze sobą transparenty o treści: „uczciwa praca, haniebna płaca” lub „dość pracy za grosze”. – Inni dostają podwyżki i coś z tego mają – mówiła jedna z protestujących.

Ja po 35 latach pracy z wysługą, ze wszystkim, zarabiam na rękę 2500 złotych

– dodała inna pracownica Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Sędzia Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek Krajowej Rady Sądownictwa twierdzi, że żądania pracowników są uzasadnione. Utrzymuje jednak, że zaniedbania dotyczące pensji są wieloletnie. Dodaje, że nowe założenia ustawy o pracownikach sądów wciąż są negocjowane.

Liczę na to, że zostanie przyjęty określony system wzrostu wynagrodzeń, który będzie odpowiadał kwalifikacjom i obciążeniom pracowników sądu

– mówił Nawacki.

Dodajmy, że w grudniu podpisane zostało porozumienie, na mocy którego pensje pracowników sądów od początku 2019 roku miały wzrosnąć o 200 złotych. Pracownicy Sądu Rejonowego w Olsztynie twierdzą jednak, że podwyżek nie dostali.

Tysiąca złotych podwyżki domagają się przede wszystkim pracownicy zrzeszeni w związku zawodowym „ADREM”. Tymczasem pracujący w sądach członkowie „Solidarności” chcą wzrostu płac o 450 złotych.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Pracownicy olsztyńskiego sądu domagają się podwyżek. Fot. M.Lewiński

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w strajk, protest, Maciej Nawacki
6 milionów brojlerów rocznie. Czy tak ma się rozwijać warmińsko-mazurska wieś? Posłuchaj audycji Śliska sprawa

W gminie Grunwald , między Mielnem i Pawłowem, ma powstać potężna ferma drobiu. Mieszkańcy protestują. Boją się, że smród nie da im żyć, ferma zatruje środowisko,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV