Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Straż Graniczna w ciągu doby skontrolowała 7,2 tys. osób wjeżdżających do kraju

Ostatniej doby skontrolowano 7,2 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 5 tys. na granicy wewnętrznej z krajami Unii Europejskiej w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej – poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kontrola na granicy wewnętrznej będzie przedłużona do 3 maja. Tego samego dnia szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie. Początkowo kontrole na granicy wprowadzono na 10 dni, do tej pory były przedłużane dwukrotnie. Granice są zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. Powyższe wytyczne to wynik rozporządzeń MSWiA opublikowanych 14 marca w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nimi wprowadzono tymczasowy zakaz wykonywania lądowania w polskich portach lotniczych międzynarodowych lotów pasażerskich z wyjątkiem lotów przewożących obywateli polskich na terytorium Polski samolotami wyczarterowanymi na zlecenie premiera.

Zawieszony do odwołania został również ruch na niektórych przejściach granicznych z Rosją, Ukrainą i z Białorusią, a na niektórych – ograniczony. Również do odwołania ograniczony został ruch na niektórych przejściach granicznych z: Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją, gdzie czasowo została przywrócona kontrola graniczna.

Do Polski mogą wjechać obywatele RP, a także cudzoziemcy, którzy są małżonkami lub dziećmi obywateli Polski, lub pozostają pod stałą opieką obywateli Polski, cudzoziemcy mający Kartę Polaka, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego, cudzoziemcy mający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Polski, cudzoziemcy mający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

Polscy obywatele, którzy wracają do kraju, są rejestrowani, badani i kierowani na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową. Kwarantanny nie muszą odbywać m.in. kierowcy transportu kołowego. Kwarantanną obejmowane są również osoby, które przekraczają granicę z powodu zatrudnienia w innym kraju.

Źródło: PAP
Redakcja: Ł. Sadlak

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w granica, Obwód Kaliningradzki
Na polsko-rosyjskiej granicy ruch osobowy prawie zamarł. Funkcjonariusze odprawiają głównie TIR-y

Z danych warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej wynika, że polsko-rosyjską granicę przekraczają niemal wyłącznie tiry. Sporadycznie zdarzają się auta osobowe i piesi - poinformowała rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV