Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Strażacy z Bartąga dbają o tradycję wsi

Fot. Łukasz Węglewski

Pamiętnik przedwojennego mieszkańca Bartąga to jeden z cenniejszych eksponatów, jakie trafią do izby tradycji wsi. Tworzą ją strażacy z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

W 1909 roku założono w Bartągu Ochotniczą Straż Pożarną. Jako remiza, a zarazem świetlica, służył strażakom przez wiele lat budynek przy szosie w centrum wsi. Przed wojną był tam między innymi areszt, a po wojnie magazyn spółdzielni mleczarskiej. Następnie budynek wrócił do OSP. Kilka lat temu wybudowano w pobliżu kościoła nową remizę.

W starym budynku powstaje izba tradycji wsi, gdzie będzie można organizować lekcje historyczne dla dzieci i młodzieży.

Jednym z głównych eksponatów będzie pamiętnik z licznymi fotografiami Paula Gajewskiego, przedwojennego mieszkańca wsi. Został on przetłumaczony z języka niemieckiego na polski. Paul Gajewski mieszka obecnie w Herne w Niemczech. Ma ponad 90 lat. Z Warmii wyjechał 21 stycznia 1945 roku, uciekając przed Rosjanami.

Uroczyste otwarcie izby odbędzie się latem. Okazją będzie jubileusz 670-lecia Bartąga.

(pświn/łw)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w tradycja, strażak, historia, izba, pamięć
Miłomłyn upamiętni legendarną sanitariuszkę

Bohaterska członkini ruchu oporu, wzór dla młodzieży. Legendarna "Inka"- zamordowana przez UB Danuta Siedzikówna - była bohaterką dwóch spotkań w Miłomłynie. W tym mazurskim miasteczku ma...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV