Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Strefa płatnego parkowania w Olsztynie. Po decyzji wojewody miasto zapowiada kolejne kroki

Wojewoda warmińsko-mazurski uchylił część uchwały rady miasta Olsztyna dotyczącą ulg dla mieszkańców w strefie płatnego parkowania. Wojewoda nie pozwolił, by zameldowani w Olsztynie płacili mniej, niż mieszkający poza miastem. Miasto zapowiedziało odwołanie do sądu.

W listopadzie ubiegłego roku radni Olsztyna przyjęli uchwałę dotyczącą zmian w strefie płatnego parkowania. Zgodne z nowymi przepisami od lutego 2020 r. w strefie miałyby zacząć obowiązywać nowe stawki za parkowanie, np. za pierwszą godzinę postoju trzeba by płacić 3 zł, a nie jak teraz – 2,50 zł. Według tej uchwały w lipcu opłata za pierwszą godzinę parkowania miałaby ponownie wzrosnąć, tym razem do 3,90 zł. Jednak posiadacze Olsztyńskiej Karty Miejskiej (potwierdza płacenie podatków dochodowych w Olsztynie) nadal mogliby płacić tylko 3 zł.

Rozwiązanie to od razu po przyjęciu uchwały wzbudziło szereg kontrowersji w gminach sąsiadujących z Olsztynem, których mieszkańcy w znacznej większości pracują w mieście. Samorządowcy podolsztyńskich gmin mówili wręcz o dyskryminacji ich mieszkańców i segregacji.

Wojewoda warmińsko-mazurski w ostatnich dniach uchylił uchwałę w części rozróżniającej stawki za parkowanie dla mieszkańców Olsztyna i przyjezdnych.

Samorząd Olsztyna określił decyzję wojewody jako „zabieranie ulg mieszkańcom” i zapowiedział odwołanie do sądu administracyjnego.

Mieszkańcy mają prawo do ulg, do określonych przywilejów. Będziemy walczyć o niższe stawki dla mieszkańców Olsztyna. W następnym tygodniu złożymy skargę do sądu administracyjnego na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody

– zapowiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

 

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, sąd, odwołanie, Piotr Grzymowicz, parking, Artur Chojecki, miasto
Prezydent Grzymowicz odpowiada w sprawie referendum. „Nie wierzę własnym oczom i uszom”

Odreagowywanie osobistych niepowodzeń, leczenie frustracji i chęć zaspokojenia patologicznej żądzy władzy – w ten sposób prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz skomentował w sobotę w mediach społecznościowych próbę...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV