Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Strzeże bezpieczeństwa mieszkańców i turystów. MOPR obchodzi 20-lecie istnienia

Fot. Łukasz Węglewski

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe świętuje 20-lecie istnienia.

W piątek w Mikołajkach z tej okazji odbędą się m.in. pokazy ratownicze, a służba otrzyma sztandar. Na co dzień MOPR ta zatrudnia 20 profesjonalnie wyszkolonych ratowników. Główna baza znajduje się w giżyckiej ekomarinie. Całoroczne stacje ratownicze usytuowane są w Harszu – Skłodowie, Giżycku, Mikołajkach i Piszu – Łupkach, a stacje sezonowe w Sztynorcie, Rynie i Wierzbie. Stacje sezonowe działają całodobowo od 1 czerwca do 30 września.

Większość łodzi MOPR wyposażonych jest w plotery nawigacyjne z mapą cyfrową jezior, sonary, radary oraz kamery termowizyjne. Zimą, gdy mazurskie jeziora skute są lodem, ratownicy korzystają z trzech poduszkowców oraz skutera śnieżnego.

Największą i najtrudniejszą akcją w historii MOPR był tzw. biały szkwał, który 21 sierpnia 2007 wywrócił 40 jednostek z 130 osobami na pokładach. Nawałnicy nie przeżyło 13 osób.

 

Autor: A. Socha / PAP
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w MOPR
Niewybuchy w jeziorze Niegocin. Pociski wydobędzie patrol saperski z Gdyni

Z jeziora Niegocin w Giżycku saperzy wyłowią dziś dwa niewybuchy z czasów II wojny światowej. Pociski zostały znalezione przez nurków MOPR. Podczas testowania nowego sprzętu ratownicy-nurkowie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV